Připravte se na letní měsíce v paneláku

Přestože jsou letní horké měsíce daleko před námi, je nyní ten ideální čas zamyslet se nad tím, jak na ně byt v panelovém domě připravit. Řešení je snadné. Pomoci může balkon či lodžie.

Téměř třetinu bytového fondu v tuzemsku tvoří bytové jednotky v panelových domech. A právě vysoké teploty nadcházejícího ročního období přináší i obyvatelům bytů v rozehřátých panelech nemalou komplikaci. Přes den je zde vedro k padnutí a situace se často nemění ani během noci. Vyspat se do růžova a v klidu si odpočinout je pak nesplnitelným úkolem. Jak si léto v paneláku zpříjemnit?

Z dotazování finanční skupiny Wüstenrot vyplynulo, že tři čtvrtiny lidí bydlících v panelových bytech má balkon či lodžii, jejich potenciál však dostatečně nevyužívá většina z nich. Co to v praxi znamená? Například jen pětina z dotazovaných v létě pracovala se zastíněním a z tohoto počtu zhruba desetina umisťuje na balkon slunečník, stejné množství respondentů se chrání před slunečními paprsky markýzou. Především okna a balkony, které jsou umístěny na jižní nebo jihozápadní stranu, si však kvalitní zastínění zaslouží.

Budete-li s balkonem či lodžií navíc pracovat chytře, rozšíříte si obytnou plochu o další prostor, ve které příjemně strávíte nejteplejší období roku. Postačí několik vhodných úprav.

Klasikou českých balkonů jsou květiny, sedací nábytek a stůl. O poznání méně často však majitelé myslí například na podlahovou krytinu. Při jejím výběru je vhodně zaměřit se na její odolnost, protože je celoročně vystavena venkovním podmínkám. Moderní jsou například dřevoplastové kazety nebo dřevo opravdové. Nezapomínejte ani na ty nejmenší obyvatele bytu. Využít můžete totiž například umělý trávník, který dětem vytvoří velmi příjemnou plochu na hraní.

Pomocníkem budou i květiny. Ty vyšší totiž vytvoří přirozený stín a mohou rovněž dopomoci k určitému snížení teploty interiéru. Při osazování je potřeba brát v potaz nejen vaše zkušenosti v roli zahradníka, ale také možnosti v péči o rostliny.

Rubrika
Lenka Gregorová

2968

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama