Povodeň a záplava. Je v pojmech rozdíl?

Můj dům, můj hrad, říká se. Každý vlastník nemovitosti by měl kromě vysněného vybavení interiérů a péče o svůj příbytek být obezřetný, a myslet i na nástrahy, které jsou s vlastnictvím domu spojené. Kromě hrozby devastujícího požáru, vnitřních závad či nevítané návštěvy zlodějů, je potřeba mít na mysli ještě jednu věc. Nevyzpytatelné přírodní živly.

Přestože sníh a jeho těžká pokrývka nám několik měsíců starosti dělat nemusí, je vhodné zaměřit se i na jiné skutečnosti, kterými nás i naše obydlí dokáže příroda překvapit. Příkladem lze uvést vichřici, přívalové deště, krupobití, ale i obávané záplavy a povodně. Jaký je v obou pojmech rozdíl?

Povodeň

Pojem povodeň označuje zaplavení větších či menších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků nebo nádrží nebo tyto břehy či hráze protrhla, a nebo byla způsobena náhlým a neočekávaným zmenšením průtočného profilu toku.

Záplava

Záplavou se rozumí zaplavení pozemku, na kterém se nachází pojištěná věc, proudící nebo stojící vodou i z jiných příčin než z důvodu povodně. V praxi z toho vyplývá, že takto zasažená místa nemusí být nutně v blízkosti vodního toku, ale voda může přitéct například ze svahů.

Pojištění

Hledáte-li vhodné pojištění pro svůj dům, je rozhodně nasnadě zaměřit se i na to, jak pojišťovací domy postupují právě ve zmíněných případech. Co zkoumat především? Čekací dobu, vystoupnutí vody z kanalizace, prosakování spodních vod a zvýšenou spoluúčast. V neposlední řadě je podstatné i to, kde se vaše nemovitost nachází.

Nemovitosti a povodňové zóny

Z pohledu pojišťoven, bank, ale i realitních odborníků, hraje roli především to, v jaké povodňové zóně se objekt vyskytuje. To totiž výrazně ovlivňuje jeho prodejní hodnotu. Majitel rodinného domu v první zóně nebude mít při sjednávání pojištění problém, ostatní už na tom budou hůře a budou si muset připlatit. Zpravidla nepojistitelné jsou nemovitosti ve čtvrté, nejvyšší zóně. Pojišťovny je mnohdy odmítají pojistit na riziko povodní, což komplikuje také získání hypotéky.

Rubrika
Lenka Gregorová

2705

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama