Pomohou dálkově odečitatelná měřidla ušetřit?

Instalace povinná nejdříve od příštího roku a od roku 2027 pak jejich výhradní používání. O čem je řeč? O dálkově odečitatelných měřidlech. Nové měřiče tepla a chladu, vodoměry na teplou vodu či indikátory na radiátorech umožní český domácnostem například mnohem častěji dostávat informace o své spotřebě.

Novela zákona o hospodaření energií, kterou by se měla ještě do konce volebního období zabývat poslanecká sněmovna, zřejmě přinese změnu způsobu rozúčtování pro tuzemské spotřebitele. Všechny nově instalované měřiče tepla a chladu, vodoměry na teplou vodu a indikátory na radiátorech by totiž podle ní měly mít funkci dálkového odečtu.

„Všechno nasvědčuje tomu, že novela zákona začne platit nejdříve od 1. ledna 2022. Záležet bude zejména na tom, zda ji do konce tohoto volebního období schválí poslanci. V minulosti se přitom opakovaně objevovaly nesprávné informace, že funkci dálkového odečtu musí mít všechna nová měřidla instalovaná od loňského října. Desítky SVJ či bytových družstev v poslední době vyměnily například vodoměry či jiná měřidla za ty dálkově odečitatelná, aniž by to nařizovala jakákoliv legislativa. Ve skutečnosti se však změny projeví nejdříve od příštího roku,“ vysvětlil Petr Holyszewski, vedoucí technického oddělení ze společnosti Enbra, která se zabývá problematikou rozúčtování a dálkových odečtů.

Od prvního dne roku 2027 by navíc měly mít funkci dálkového odečtu všechny přístroje, nejen ty nově instalované.

Novinka vychází z evropské směrnice o energetické účinnosti, ve které je zakotvena i další změna. V budoucnu by měly české domácnosti dostávat informace o vlastní spotřebě nikoliv jednou ročně jako doposud, ale pravidelně každý měsíc. To je však zakotveno v novele zákona a vyhláškách, které mají teprve zamířit do prvního čtení v parlamentu.

A co praxe?

Příští rok sebou v instalaci odečitatelných měřidel přinese řadu změn. Odborné firmy je sice budou muset montovat, nebudou je však zatím muset využívat k častějším odečtům a informacím. „Možná ještě důležitější je skutečnost, že z kapacitních a technických důvodů je aktuálně téměř nereálné, aby většina odborných společností od začátku příštího roku splnila povinnost poskytování měsíčních údajů o spotřebách. Současné kapacity jsou dimenzovány tak, že většinu objektů zvládnou odečíst za dva až dva a půl měsíce,“ dodal Petr Holyszewski s tím, že se tak dosud dělo vždy jednou za rok. 

Odlišný bude i způsob provádění odečtů. Ty pochůzkové totiž již nebudou dostačující. „Čím dál častější bude on-line odečet měřidel a indikátorů bez nutnosti vstupu do objektů, kdy data z měřičů a indikátorů budou zpravidla prostřednictvím internetu věcí přenášena přímo na server rozúčtovací společnosti a přes webové rozhraní zpřístupněna uživatelům bytů. Pokud budou firmy odečty zpracovávat na měsíční bázi, a to kontinuálně po celý rok, musí celý systém výrazně zrychlit. Toto je jedno z logických řešení,“ doplnil Petr Holyszewski.

Pomůže novinka k energetickým úsporám?

Podle odborníků díky dálkově odečitatelným měřidlům české domácnosti výrazně neušetří. „Díky implementaci směrnice o energetické účinnosti dojde k úsporám v rámci zhruba tří procent. Víc se asi nepodaří dosáhnout, vše bude mít navíc značné finanční náklady,“ sdělil Petr Holyszewski.

Rubrika
Lenka Gregorová

4022

reklama

Nejnovější články

Máte pocit, že s podzimem v plném proudu to chce kromě změny šatníku i proměnu vašeho příbytku? Zároveň se vám ale nechce pouštět do nákladných renovací? Řešení je snadné. Přinášíme několik tipů, jak ozvláštnit váš obývací pokoj během pár chvilek.

Ubytovací jednotky ale i rozšíření prostorů autodílen a přidružených provozů. To vše by se mělo nacházet v novém komplexu pěti samostatných budov, který podle plánů soukromého investora vyroste v lokalitě Starého Brna. K chystanému záměru se vyjádřilo i město.

V Rooseveltově ulici je po dvou a půl letech hotovo. Stavební práce tu nahradila novotou zářící zrekonstruovaná administrativně-technická budova brněnského Národního divadla. První říjnové pondělí se sem vrátil život, fungují tu například dílny, zkušebna, kanceláře či archiv kulturní instituce.

Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném případě však nejde pouze doménu metropolí. Panelový dům potkáte například i v romantické přírodní scenérii Krkonoš.

reklama