Polovina kupujících si pořizuje nemovitost na hypotéku, přesto na trhu přetrvávají některé mýty

Loňský rok přál hypotečnímu trhu, na kterém se v objemu poskytnutých půjček lámaly rekordy. I přesto jsou však mnozí Češi k hypotékám stále nedůvěřiví. Jaké mýty slýchají odborníci nejčastěji?

Mnozí z těch, kdo přemýšlejí o pořízení nového bydlení, stále zastávají negativní postoj vůči zadlužení se kvůli bydlení. Ideální dozajista je pokrýt náklady z vlastních zdrojů a rezerv, nejen kvůli stále rostoucím cenám nemovitostí však tato varianta nepřipadá pro mnoho Čechů v úvahu. Na řadu pak mnohdy přichází tvrzení, že si člověk nemá pořizovat to, nač nemá peníze, protože hypotéka je dluh a všechny dluhy jsou špatné. „Tento názor nebere v úvahu, že existují i dobré dluhy, investice, a že člověk v již poměrně mladém věku díky nim může získat velkou svobodu vlastního bydlení. To je věc, kterou ještě generace před hypotékami rozhodně neměly,“ vysvětlil Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

K dalším mýtům patří například i myšlenka, že hypotéku je nejvýhodnější co nejdříve splatit, protože vyšší splátky zatíží rodinný rozpočet na kratší časový úsek. To však nemusí nutně platit vždy. Bereme-li výdaj na hypotéku jako investici a porovnáme ji s jinými možnými investicemi, můžeme zjistit, že se v našem případě jedná o výhodné uložení peněz i na delší časové období. „Za aktuálních podmínek velmi výhodných hypoték se ukazuje investice do domu či bytu jako dobrá volba. Realitní trh vykazuje velmi dobrou kondici a pokud nyní na hypotéku koupíte dům či byt v perspektivní lokalitě v Praze či okolí, investice se vám jistě rychle zhodnotí,“ popsal Kamil Dunaj z realitní a developerské společnosti Getberg.

Chcete svůj úvěr refinancovat? Nutně se nemusí jednat o časově ani administrativně náročný úkon. Vzhledem k tomu, že dnes jde o běžnou věc, která vychází z prosté logiky konkurence na trhu, k nabídkám jednotlivých bank se dostanete poměrně snadno, mnohdy stačí vyplnit pár základních informací do kalkulačky určené k refinancování hypotéky.

Stejně tak se nemusíte obávat toho, že vás banka chytne a už nepustí. Po uplynutí fixace po vás stávající banka nemůže vyžadovat žádné penále ani ušlý zisk. Refinancováním hypotéky jí totiž hypotéku splatíte a zároveň si úvěr sjednáváte u peněžního domu jiného. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, nepotřebujete žádný souhlas od stávající banky, stačí pouze, když jí před koncem doby fixace oficiálně sdělíte informaci o refinancování.

Přestože aktuální doba osobním schůzkám, ať již prohlídkám nemovitostí či poradám s právníkem, příliš nepřeje, není pravdou, že je téměř nemožné kvůli tomu realitní transakci uskutečnit. Naopak. Na řadu přicházejí moderní technologie, mezi nimi například i virtuální prohlídky. „Sledujeme, že za poslední rok organizace i běžní lidé více používají k realizaci nákupu nemovitosti, ale i k dalším souvisejícím úkonům, technologických novinek. Jednou z nich je elektronické uzavírání smluv a digitální podpis, který umožní vyřídit většinu papírování z pohodlí domova a mnohem rychleji než dříve,“ doplnil Ondřej Říha, CEO společnosti Digital Solutions, autor řešení DigiSign.

Rubrika
Lenka Gregorová

2544

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama