Pokoj pro malého školáka. Jak ho vybavit?

Nazrál čas a vaše dítě školou povinné se po prvním měsíci mezi spolužáky rozkoukalo? Kromě učebnic a prvního penálu je potřeba myslet i na další potřeby, které jej doprovodí školní dráhou. Například na vybavení jeho dětského království. Školní věk totiž vnáší mnoho změn nejen do rodinných stereotypů a rytmu, ale například i do prostoru, který nový žák obývá. Co by dozajista nemělo v jeho pokojíčku chybět?

Než vyrazíte za nákupy a sáhnete hluboko do kapsy, nejprve si pořádně promyslete, jaké potřeby bude malý student vlastně mít. Poté je pomyslně propojte se stávajícím nábytkem a až následně se pusťte do utrácení. Zásadní je si vše dobře promyslet.

Určitě vždy mějte na paměti, že dětský pokoj by měl být rozdělen na tři zóny. Na učící, ve které bude vaše ratolest s přibývajícím věkem a povinnostmi trávit i více času, spací a odpočinkovou, ideálně se nacházející v klidné části pokoje, a v neposlední řadě i na místo určené pro hraní, kde bude bezesporu ještě několik let trávit čas nejraději.

Předně ale myslete na to, že stejně rychle jako z oblečení či bot, vyroste dítě částečně i ze svého pokoje. Platí to nejen u nábytku, ale například i dekorací. Se stejnou rychlostí se u těch nejmenších mění potřeby i koníčky a adaptabilita by tak rozhodně měla hrát prim

Do části, kterou vyhradíte pro učení, umístěte dostatek úložných prostor, jako jsou skříňky, police, šuplíky, ale například i úložné krabice, stejně tak pomohou i barevné kapsáře a látkové boxy. Ty zároveň hravě doplní design místnosti a zároveň ukryjí školní pomůcky.

Ústředním bodem učící zóny by však měl být vhodně zvolený stůl a pohodlná židle. Jak při výběru postupovat? Jak již bylo zmíněno, myslete na dětský vývin a růst a bude-li to jen trochu možné, vybírejte ze stolů s polohovatelnou výškou. Ta je totiž zásadní proto, aby se dítko při psaní a učení nehrbilo. Není při tom nutné poohlížet se po těch nejdražších kusech. Bude-li u stolu dostatečně pevná konstrukce s velkou pracovní plochou, která pojme učebnice, otevřené sešity i při psaní pohodlně položené ruce malého pisatele, pravděpodobně jste vybrali ideální typ. Stůl doplňte i pohodlnou a polohovatelnou židlí s ergonomickým tvarem. Dítě by mělo především snadno dosáhnout chodidly na podlahu.

V neposlední řadě však svou představu o ideálním vybavení interiéru pro školáka proberte především právě s obyvatelem zmíněného prostoru. I se šestiletým dítětem se totiž bezesporu vyplatí mluvit o tom, jaký pokojík si skutečně přeje tak, aby i učení pro něj nebylo pouze mučením, nýbrž i zábavou. Poté už je jen na vás, jak propojíte funkčnost s přáním svého potomka.

Rubrika
Lenka Gregorová

4206

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama