Po loňském roce se české stavebnictví propadá i letos

Dlouhodobá omezení způsobená koronavirovou infekcí se výrazně promítla i do stavu českého stavebnictví. To i v prvním měsíci letošního roku pokračovalo v propadu, který odstartoval již v loňském roce. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Stavebnictví sice funguje i přes současnou celospolečenskou situaci, vládní nařízení však odvětví výrazně ovlivnila. V lednu stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu klesla meziročně o 5,2 %. Klesá i počet zahájených staveb bytů, v prvním měsíci roku jich stavební firmy v celém tuzemsku zahájily 2629. V porovnání to představuje meziroční pokles o 11,3 %.

Opačná byla situace v případě dokončování již dříve započatých staveb bytů. Nejvíce se dařilo na poli bytových domů, kde vzniklo meziročně o 36,5 % bytů více. V porovnání s loňským lednem klesl naopak počet dokončených bytů v rodinných domech o 29,8 %.

Kromě zavedených omezení se k důvodům přidaly i problémy se zahraničními dělníky, na kterých je české stavebnictví závislé. Sektor se navíc dlouhodobě potýká se zkostnatělou legislativou. Ta totiž činí z povolování nových staveb proces trvající dlouhé roky a stav se promítá i do cen nemovitostí. Podle Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva Ekospol stojí nové byty kvůli průtahům průměrně o 10 % více.

„Změna by mohla nastat až po přijetí nového stavebního zákona, kterým se nyní zabývá poslanecká sněmovna. Podpořená verze hospodářského výboru konečně řeší léta přehlížený problém systémové podjatosti, kdy stavební úřady fakticky podléhají vůli místních samospráv. Nově by měly stavební úřady spadat přímo pod stát. Snad se to podaří schválit, protože nic české stavebnictví nepotřebuje víc než jednoduchou legislativu odbourávající zdlouhavou administrativu,“ doplnil Evžen Korec.

Rubrika
Lenka Gregorová

2727

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama