Panelové domy. Jaká je jejich historie?

Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném případě však nejde pouze doménu metropolí. Panelový dům potkáte například i v romantické přírodní scenérii Krkonoš.

S nadsázkou lze říci, že Česká republika patří, stejně jako například Německo, k panelákovým velmocem. A o bydlení v nich je stále zájem, důvodů je přitom hned několik. Například fluktuace obyvatel či řešení rodinné situace, kdy je potřeba více místa, ale na novostavbu scházejí finance. A v neposlední řadě i nedostatek nových bytů na trhu.

Jaká je ale jejich historie? Pilotní výstavba se datuje do období po první světové válce, první paneláky začaly vznikat v Nizozemí, hned poté v Německu. Svou zlatou éru však kvůli tehdejšímu nedostatku bytů, urbanizaci a rovněž objevu prefabrikovaného panelu zažívají až po druhé světové válce.

V našich krajích vyrostl první panelový dům v roce 1953 v pražských Ďáblicích. Milosav Wimmer pro něj dokonce vyvinul speciální konstrukční systém, skeletonpanel. Stojí zde stále a obyvatelé v něm žijí ve dvanácti bytových jednotkách s dispozicí 3+1.

V Brně byla poprvé experimentální panelová technika využita pro stavbu domu ve Fišově ulici v Černých Polích. Jeho projekt vznikl v roce 1955, noví nájemníci se zde zabydleli ve čtyřiadvaceti bytech. Prvním sídlištěm jihomoravské metropole byl Juliánov architekta Pavla Krchňáka.

Lenka Gregorová

4267

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama