Panelové domy. Jaká je jejich historie?
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném případě však nejde pouze doménu metropolí. Panelový dům potkáte například i v romantické přírodní scenérii Krkonoš.
S nadsázkou lze říci, že Česká republika patří, stejně jako například Německo, k panelákovým velmocem. A o bydlení v nich je stále zájem, důvodů je přitom hned několik. Například fluktuace obyvatel či řešení rodinné situace, kdy je potřeba více místa, ale na novostavbu scházejí finance. A v neposlední řadě i nedostatek nových bytů na trhu.
Jaká je ale jejich historie? Pilotní výstavba se datuje do období po první světové válce, první paneláky začaly vznikat v Nizozemí, hned poté v Německu. Svou zlatou éru však kvůli tehdejšímu nedostatku bytů, urbanizaci a rovněž objevu prefabrikovaného panelu zažívají až po druhé světové válce.
V našich krajích vyrostl první panelový dům v roce 1953 v pražských Ďáblicích. Milosav Wimmer pro něj dokonce vyvinul speciální konstrukční systém, skeletonpanel. Stojí zde stále a obyvatelé v něm žijí ve dvanácti bytových jednotkách s dispozicí 3+1.
V Brně byla poprvé experimentální panelová technika využita pro stavbu domu ve Fišově ulici v Černých Polích. Jeho projekt vznikl v roce 1955, noví nájemníci se zde zabydleli ve čtyřiadvaceti bytech. Prvním sídlištěm jihomoravské metropole byl Juliánov architekta Pavla Krchňáka.
4267