Okolí Domu umění i přilehlý park se promění

Nalézt a ocenit nejvhodnější řešení prostoru v okolí Domu umění města Brna včetně parku Koliště I a vybrat zpracovatele projektové dokumentace. To bude hlavní cíl architektonicko-krajinářské soutěže, jejíž zadání by mělo být hotovo na jaře příštího roku. Připraví ji Kancelář architekta města (KAM).

„Malinovského náměstí i park Koliště, tedy část bývalé brněnské okružní třídy s budovami vysoké architektonické i urbanistické kvality, patří k nejvýznamnějším veřejným prostorům v Brně. Proto město považuje za nejvhodnější takovou variantu architektonicko-krajinářské soutěže, která vezme dotčené území v potaz jako celek a v jejímž rámci pak budou koncepčně a se vzájemnou návazností řešena veřejná prostranství předprostoru Domu umění a parku Koliště I,“ vysvětlil první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Zajištěním soutěže byla pověřena Kancelář architekta města Brna. Ta by měla do konce března příštího roku předložit Radě města Brna navržené soutěžní podmínky i zadání soutěže. „Její orientační náklady by měly činit 1 500 000 Kč včetně DPH,“ doplnil Petr Hladík.

„Plocha řešeného území je 21 300 m2. Navržený postup by měl úpravy celého předmětného území rozdělit do jednotlivých etap tak, aby bylo možné realizovat nezávisle předprostor Domu umění a park Koliště I. Předpokládané náklady na realizaci projektu jsou zhruba 77 000 000 Kč vč. DPH, náklady na projektovou dokumentaci by měly činit přibližně 9 000 000 Kč vč. DPH,“ popsal radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal.

Původní Kaiser Franz Josef-Jubiläums-Künstlerhaus, dnešní Dům umění, byl postaven v roce 1910 historizujícím barokně-secesním stylu, funkcionalistickou podobu, kterou znají dnešní Brňané, vtiskl válkou poškozené budově v roce 1946 Bohuslav Fuchs. Objekt začal fungovat v březnu následujícího roku

„Poslední velkou rekonstrukcí prošla v roce 2009, ani ta ale nezahrnovala úpravu jejího – po celou dobu existence budovy nekoncepčně řešeného – předpolí, ačkoliv autor rekonstrukce Petr Hrůša o změně předprostoru uvažoval. Věřím, že jeho budoucí nová úprava zvýrazní význam Domu umění jako otevřené a nekonvenční brněnské instituce,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Lenka Gregorová

4765

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama