Obecní byty, družstevní, sociální nebo třeba startovací. Vyznáte se v možnostech městského bydlení?

Řada Brňanů se jen těžko orientuje v nabídce městských bytů a v možnostech, které mohou ve své situaci využít. Pomoci by jim v tom měl nový informační web a brožura. Obrátit se také mohou na Kontaktní místo pro bydlení, které ve městě funguje od loňského června.

„Dostupnost bydlení v Brně je palčivým tématem pro lidi všech generací. Kromě toho, že město staví a rekonstruuje nové byty, musíme zlepšit i informovanost občanů o nabídce a možnostech obecního bydlení. Chceme, aby všechny podstatné informace byly přístupny jednoduše a srozumitelně na jednom místě,“ uvedl náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Všichni ti, kteří se chtějí zorientovat v problematice všech typů městského bydlení nebo se dozvědět více například o probíhajících i dokončených rekonstrukcích a výstavbě, naleznou informace na webu bydleni.brno.cz. Na jeho tvorbě spolupracoval s bytovým odborem také Odbor městské informatiky. 

„Pro web jsme dodali hned několik map, které jsou postaveny na datech z jednotlivých městských částí a Bytového odboru MMB. Nachází se zde informační nástěnka, jež shrnuje informace pro lidi, kteří plánují žádat o běžný obecní byt. Pomocí tohoto ‚dashboardu‘ je možné zjistit, kde bylo největší procento úspěšných žadatelů, kolik bylo v posledních 3 letech zájemců, kolik bytů a jaké nájemné se kde platí. Informace je možné filtrovat a zaměřit se tak na městskou část, která občana zajímá. Web obsahuje i mapku oblastí s jednotlivými druhy bytů. I ty lze filtrovat a při kliknutí na určitý bod zjistit počet bytů v dané oblasti. Na úvodní straně je také možné při kliknutí na vybranou městskou část zjistit počet všech druhů bytů, které se tam nachází,“ popsal uvolněný zastupitel pro oblast IT Ondřej Kotas.

Brňanům, kteří tápou v tom, jaké možnosti mohou ve své situaci využít, poslouží také brožura s názvem Obecní bydlení v Brně přehledně. Naleznou ji v budovách MMB i úřadů městských částí.

V neposlední řadě se zájemci mohou obrátit na Kontaktní místo pro bydlení, které je jim k dispozici na Malinovského náměstí 3 od loňského června.

Lenka Gregorová

2630

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama