Nový byt v Brně? Před rokem v průměru o milion levnější než dnes

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Brňané, kteří se rozhodnou pořídit si vlastní bydlení v novostavbě, mohou nyní vybírat z 483 volných bytů. Během prvních 4 měsíců letošního roku se do nabídky dostalo celkem 324 bytů. Tři čtvrtiny z nich se však nachází v jednom jediném rezidenčním projektu. „Kdyby se do prodeje tento významný projekt nedostal, v brněnské nabídce by bylo jen 244 volných bytů, což je extrémně nízké číslo. Město by proto mělo co nejdříve představit plán, jak se mají rezidenční projekty rozvíjet, jinak se tento raketový růst cen nezastaví,“ varuje Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya. 

Právě nedostatečně flexibilní územní plánování spolu s pomalými a náročnými povolovacími procesy nových staveb totiž podle odborníků žene ceny brněnských nemovitostí vzhůru. Roli navíc hraje i zdražování pozemků a stavebních prací včetně materiálů.

Kolik Brňané za nové bydlení zaplatí?

Z pravidelné analýzy společnosti Trikaya vyplývá, že metr čtvereční nyní vyjde obyvatele jihomoravské metropole v průměru na téměř 109 tisíc korun. V meziročním srovnání zdražily zdejší nové byty o 27 %, což v praxi znamená, že přesně před rokem zaplatili kupující o milion korun méně než letos. To má neblahý vliv nejen na možnosti Brňanů splnit si sen o vlastním bydlení, ale v budoucnu se podepíše i na chodu města samotného.

„Alarmující není jen meziroční zdražení, ale také enormní růst cen v posledním čtvrtletí, který je nyní kolem 12 %. Na vlastní byt tak každé další tři měsíce nedosáhne větší procento lidí střední třídy a ve velkém se začne přecházet do nájemního bydlení, což pouze podporuje skupování bytů velkými hráči a nemovitostními fondy. Běžní občané se zájmem o vlastní nemovitost se budou i nadále stahovat za hranice Brna a porostou náklady na infrastrukturu i provoz města,“ upozorňuje Alexej Veselý.

Během letošního prvního kvartálu museli zájemci o průměrný byt o velikosti 60 metrů čtverečních zaplatit 5,5 milionu korun. Tak vysoké zatížení rozpočtu si však mladé rodiny často nemohou dovolit.

 „Do hry o brněnské nemovitosti se pustili kromě investorů, které láká vidina zisku, i spekulanti, kteří tu dříve nebývali běžní. Ti mají řadu bytů, v nichž nikdo nebydlí, a slouží tak pouze k uchování hodnoty. Tento trend podpořil jednak sám dramatický růst cen, ale také zrušení daně z nabytí nemovitosti, která právě od krátkodobých spekulativních nákupů částečně zrazovala,“ doplňuje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya.

Změnil se i typ nejžádanějších jednotek. Zatímco v minulých letech se noví majitelé nejčastěji poohlíželi po bytech s dispozicemi 2+kk, aktuálně poptávce dominují garsonky. Právě v jejich případě se však zdražování projevilo nejvíce, a to o celých 34 %.

Naděje na změnu je podle odborníků na trhu s novými byty v Brně mizivá. Zájem se tak podle nich přesune do okresu Brno-venkov, kde se průměrná cena za metr čtvereční drží na 63 tisících korun. I zde je však bytová nabídka již nyní omezená.

Rubrika
Lenka Gregorová

3069

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

Neobývaný dům v ulici Křenová 47 projde rekonstrukcí. Kromě nutných oprav se objekt zvýší o dvě patra. Hotovo by tu mělo být na přelomu let 2022 a 2023.

reklama