Nové domy na Ponavě. Město chce záruky

V jihomoravské metropoli stále panuje vysoká poptávka po pořízení vlastního bydlení. Novinkou na zdejším trhu s nemovitostmi by mohl být projekt Augarten. Nabídnout by měl byty i komerční prostor. Město však požaduje některé úpravy.

Soukromý investor plánuje stavět v lokalitě Ponava poblíž prodejny obchodního řetězce Kaufland. Mezi ulicemi Střední, Rybníček a Sportovní by tak mohly podle záměru vyrůst dvě budovy. U jedné z nich však brněnští radní požadují po developerovi snížení tak, aby nebyla vyšší než 40 metrů. Reagují tím na charakter okolní zástavby, kterou by dům převyšoval. „Pokud by byla navržená budova vystavěna v původním rozměru, narušila by profil této lokality,“ vysvětlil Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

Podle plánu by se mělo ve stavbě nazvané Komplex Augarten, Brno nacházet 144 bytových jednotek a 181 ubytovacích jednotek. Počítá se i se vznikem komerčního prostoru a téměř 400 odstavných a parkovacích stání. Vjezd do podzemních garáží je navržen dvěma samostatnými sjezdy z ulic Rybníček a Sportovní. Při ulici Rybníček by navíc mělo být řidičům k dispozici dalších 8 parkovacích míst.

Střechy by měly být zelené a vzrostlá zeleň doplní prostory i mezi jednotlivými bytovými a ubytovacími jednotkami. V místě se autor projektu také chystá vybudovat dětské hřiště.

„Po investorovi požadujeme, aby s městem Brnem uzavřel plánovací smlouvu, která by řešila záruky na vybudování veřejných prostranství, zařízení pro zpomalení odtoků dešťové vody a vysázení zeleně. Ve smlouvě bude stanoven investiční příspěvek vyplývající ze Zásad pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury statutárního města Brna. Součástí smlouvy bude také požadavek na zajištění odpovídající kapacity mateřské školy,“ popsal podmínky Filip Chvátal.

Město má i další nároky. „Dále požadujeme, aby pás zeleně před jednou z budov navázal na předzahrádku stávajícího bytového domu v ulici Sportovní 11. Podél ulice Rybníček by investor měl vysázet stromy. Co se týče plochých střech, ty by měly být vždy zelené,“ doplnil Chvátal.

Lenka Gregorová

2875

reklama

Nejnovější články

Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Léto končí a s ním odchází i poslední teplé dny. Zajistit si v nadcházející chladnější polovině roku v našich příbytcích teplo rodinného krbu, by mělo být prioritou. Jak je to s topnou sezónou a nač zaměřit pozornost při kontrole topné soustavy?

To, že Dominikánské náměstí čekají změny v podobě nového vodního prvku, není v Brně žádnou novinkou. Jeho vzhled i výběr se v jihomoravské metropoli řeší dlouhodobě. Své vítěze již má architektonicko-výtvarná soutěž, ze které vzejde finální podoba okrasy někdejšího Rybího trhu. Vítězný vodní prvek však budí u mnoha Brňanů rozpaky.

Mendlovo náměstí se brzy promění. Rekonstrukce se dotkne veřejného prostranství významného brněnského dopravního uzlu a přinést by prostoru měla především vyšší komfort. Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení města Brna o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy.

reklama