Nové domy na Ponavě. Město chce záruky

V jihomoravské metropoli stále panuje vysoká poptávka po pořízení vlastního bydlení. Novinkou na zdejším trhu s nemovitostmi by mohl být projekt Augarten. Nabídnout by měl byty i komerční prostor. Město však požaduje některé úpravy.

Soukromý investor plánuje stavět v lokalitě Ponava poblíž prodejny obchodního řetězce Kaufland. Mezi ulicemi Střední, Rybníček a Sportovní by tak mohly podle záměru vyrůst dvě budovy. U jedné z nich však brněnští radní požadují po developerovi snížení tak, aby nebyla vyšší než 40 metrů. Reagují tím na charakter okolní zástavby, kterou by dům převyšoval. „Pokud by byla navržená budova vystavěna v původním rozměru, narušila by profil této lokality,“ vysvětlil Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

Podle plánu by se mělo ve stavbě nazvané Komplex Augarten, Brno nacházet 144 bytových jednotek a 181 ubytovacích jednotek. Počítá se i se vznikem komerčního prostoru a téměř 400 odstavných a parkovacích stání. Vjezd do podzemních garáží je navržen dvěma samostatnými sjezdy z ulic Rybníček a Sportovní. Při ulici Rybníček by navíc mělo být řidičům k dispozici dalších 8 parkovacích míst.

Střechy by měly být zelené a vzrostlá zeleň doplní prostory i mezi jednotlivými bytovými a ubytovacími jednotkami. V místě se autor projektu také chystá vybudovat dětské hřiště.

„Po investorovi požadujeme, aby s městem Brnem uzavřel plánovací smlouvu, která by řešila záruky na vybudování veřejných prostranství, zařízení pro zpomalení odtoků dešťové vody a vysázení zeleně. Ve smlouvě bude stanoven investiční příspěvek vyplývající ze Zásad pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury statutárního města Brna. Součástí smlouvy bude také požadavek na zajištění odpovídající kapacity mateřské školy,“ popsal podmínky Filip Chvátal.

Město má i další nároky. „Dále požadujeme, aby pás zeleně před jednou z budov navázal na předzahrádku stávajícího bytového domu v ulici Sportovní 11. Podél ulice Rybníček by investor měl vysázet stromy. Co se týče plochých střech, ty by měly být vždy zelené,“ doplnil Chvátal.

Lenka Gregorová

2875

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama