Nová výstavba v Přízřenicích? Vyroste tu 300 bytů

Pomoci řešit obtížnou situaci v bytové oblasti a dát šanci na získání vlastního bydlení i lidem s nižšími příjmy, kteří nedosáhnou na klasický hypoteční úvěr. To je cíl výstavby 300 bytů, které v programu družstevního bydlení vyrostou v brněnských Přízřenicích. Náklady město odhaduje na jednu a čtvrt miliardy korun.

V Přízřenicích se bude stavět při Moravanské ulici. Noví obyvatelé tu budou bydlet v menších bytových domech a blokové zástavbě. Počítá se i se vznikem dvou parkovišť a zavedením kolmého parkování v ulicích.

Bytové jednotky budou sloužit jako družstevní. „Všech 300 bytů v Přízřenicích bude stavět městské bytové družstvo v programu dostupného družstevního bydlení, kdy družstvo staví pro své členy za nákladové ceny, tedy bez zisku, který by v normálním případě inkasoval developer. Další výhodou je také to, že úvěr na výstavbu si bude brát samotné družstvo, takže na byty dosáhnou i ti, kteří by jinak v bance možná neuspěli,“ popsal náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Městská družstva budou stavět i v dalších lokalitách jihomoravské metropole. Celkem je jich šest, mezi nimi například i Kamenný vrch, ulice Francouzská nebo Rumiště. „Možnost podávat přihlášky do družstev otevřeme pro zájemce zhruba za půl roku,“ vysvětlil Jiří Oliva.

Předpokládané náklady činí 1,25 miliardy korun, přesně budou vyčísleny po dokončení projektové dokumentace.

Potřebnou dokumentaci pro územní rozhodnutí, stavební povolení a pro provedení stavby zpracuje společnost Pelčák a partner architekti. Město již s vybraným projektantem podepsalo smlouvu o dílo za 18,69 milionů korun.

„Jsme si vědomi vesnického charakteru Přízřenic, a proto budeme o podobě výstavby diskutovat také s místními obyvateli a vedením městské části. Chceme, aby nová výstavba byla co možná nejšetrnější pro stávající obyvatele,“ vysvětlil Jiří Oliva.

Lenka Gregorová

4247

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama