Nová výstavba v Přízřenicích? Vyroste tu 300 bytů

Pomoci řešit obtížnou situaci v bytové oblasti a dát šanci na získání vlastního bydlení i lidem s nižšími příjmy, kteří nedosáhnou na klasický hypoteční úvěr. To je cíl výstavby 300 bytů, které v programu družstevního bydlení vyrostou v brněnských Přízřenicích. Náklady město odhaduje na jednu a čtvrt miliardy korun.

V Přízřenicích se bude stavět při Moravanské ulici. Noví obyvatelé tu budou bydlet v menších bytových domech a blokové zástavbě. Počítá se i se vznikem dvou parkovišť a zavedením kolmého parkování v ulicích.

Bytové jednotky budou sloužit jako družstevní. „Všech 300 bytů v Přízřenicích bude stavět městské bytové družstvo v programu dostupného družstevního bydlení, kdy družstvo staví pro své členy za nákladové ceny, tedy bez zisku, který by v normálním případě inkasoval developer. Další výhodou je také to, že úvěr na výstavbu si bude brát samotné družstvo, takže na byty dosáhnou i ti, kteří by jinak v bance možná neuspěli,“ popsal náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Městská družstva budou stavět i v dalších lokalitách jihomoravské metropole. Celkem je jich šest, mezi nimi například i Kamenný vrch, ulice Francouzská nebo Rumiště. „Možnost podávat přihlášky do družstev otevřeme pro zájemce zhruba za půl roku,“ vysvětlil Jiří Oliva.

Předpokládané náklady činí 1,25 miliardy korun, přesně budou vyčísleny po dokončení projektové dokumentace.

Potřebnou dokumentaci pro územní rozhodnutí, stavební povolení a pro provedení stavby zpracuje společnost Pelčák a partner architekti. Město již s vybraným projektantem podepsalo smlouvu o dílo za 18,69 milionů korun.

„Jsme si vědomi vesnického charakteru Přízřenic, a proto budeme o podobě výstavby diskutovat také s místními obyvateli a vedením městské části. Chceme, aby nová výstavba byla co možná nejšetrnější pro stávající obyvatele,“ vysvětlil Jiří Oliva.

Lenka Gregorová

4247

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama