Nová čtvrť i bytový dům. Co se děje v Brně?

Brňany čeká v následujících letech několik novinek. Dva brownfieldy, areál bývalé Zbrojovky a motorárnu Zetoru, nahradí nová městská čtvrť. Staví se i v proluce v Bratislavské ulici. Zde vyroste sedmipodlažní bytový dům.

Do zpustlých továrních areálů se vrátí život

Vznik nové moderní čtvrti, která bude odpovídat vizi města krátkých vzdáleností, v kterém jsou bydlení, práce, služby, vzdělávání a volnočasové aktivity vzájemně snadné dostupné. To je cíl revitalizace dvou známých brněnských brownfieldů, areálu bývalé Zbrojovky a motorárny Zetoru.

Místa, která byla určena pro tovární výrobu, nahradí bydlení, služby a pracovní příležitosti. „K tomu odpovídající dopravní dostupnost, rekreační plochy i vybudování nové školy a dvou školek, to jsou viditelné příklady plánované spolupráce na vzniku nové čtvrti,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková. Základní principy koordinovaného postupu přeměny rozvojového území a výstavby definuje Smlouva o spolupráci mezi statutárním městem Brnem, společností Nová Zbrojovka a IMOS development otevřeným podílovým fondem.

Plánované oživení lokality přinese i zajímavá řešení. „Unikátní je nový bulvár. Čtyřpruhová pozemní komunikace charakteru městské třídy má být široká 30 metrů a její součástí bude jízdní cyklopruh v každém směru jízdy a stromořadí,“ doplnila primátorka Vaňková.

Novinky se budou týkat i dopravy. „Nová čtvrť bude napojena na veřejnou hromadnou dopravu, prodloužením a propojením ulic Dukelská a Šámalova vznikne zcela nový bulvár propojující Husovice a Židenice. Nová komunikace také vymístí z velkého městského okruhu část hromadné dopravy, jejíž trasy aktuálně po tomto okruhu vedou. Tím bude na velkém městském okruhu zaručena výrazně lepší propustnost a plynulost dopravy, přičemž se uleví stávající přetížené ulici Dukelské,“ nastínil plány radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Úpravy si vyžádá i infrastruktura. Podle Davida Grunda, radního pro investice, se plánuje například přeložení stávající a také založení nové kmenové stokové sítě nebo protipovodňová opatření, bez kterých není možno rozvíjet celé území.

Byty pro mladé, seniory i osoby se sníženou schopností pohybu

O krok blíže ke svému dokončení je stavba bytového domu v proluce v Bratislavské ulici 51. Ta byla zahájena předposlední březnový pátek. „V sedmi podlažích bude 23 jedno- a dvoupokojových bytů, které budou sloužit jako startovací a seniorské. Čtyři byty jsou řešeny jako bezbariérové, aby je mohli využít lidé handicapovaní nebo se sníženou pohyblivostí,“ uvedl náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Město do objektu investuje více než 40 milionů korun a hotovo by mělo být v září příštího roku.

Lenka Gregorová

2857

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama