Nemovitosti zdražují rychlostí blesku, podle ČSÚ až o pětinu

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

Nemovitosti v České republice nezlevňují, růst jejich cen naopak ještě zrychluje. Meziroční zdražení zaznamenané na začátku druhé poloviny roku 2021 je nejvyšší v celé historii Indexu cen nemovitostí vydávaném ČSÚ, tedy od roku 2009. Stále nedostupnější při tom pro mnoho českých domácností nejsou pouze nové nemovitosti, které přidaly na ceně 22,2 %, ale i ty starší. Ty zdražily o 21,1 %. Jaké jsou faktory ovlivňující stav českého realitního trhu?

Převis poptávky nad nabídkou

Zájem o pořízení vlastního bydlení je v tuzemsku vyšší než aktuální nabídka bytů a domů na trhu. „Developerské společnosti kvůli nesmyslně složitému a zdlouhavému procesu povolování nových staveb nestíhají pružně reagovat na neutuchající zájem kupujících, který kontinuálně roste už několik let,“ vysvětlil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol.

Například ve velkých městech jako je Brno trvá získat všechna potřebná povolení ke stavbě středně velkého bytového projektu někdy i pět a více let, nejsou však výjimkou ani řízení táhnoucí se více než celé desetiletí.

Nedostatek novostaveb ovlivňuje segment starších nemovitostí

Vývoj cen starších nemovitostí kopíruje růst cen nových bytů. „Lidé, kteří chtějí bydlet, totiž v případě, že nenajdou na trhu vhodný nový byt nebo dům, jsou nuceni zalovit v takzvaném sekundárním trhu,“ popsal Evžen Korec.

Příchod koronavirové pandemie

Příchod koronavirové epidemie a s ní spojených restrikcí se projevil rovněž na realitním trhu. První fáze nejistoty a začátek opatření s sebou přinesla i tržní propad, který však po necelých dvou měsících vystřídal znatelný realitní boom. Podle Evžena Korce si lidé uvědomili, že nemovitosti představují v krizi jednu z mála výhodných a bezpečných investic. „Jejich cena v čase roste, jak ostatně nyní potvrdila i statistika ČSÚ,“ dodal.

Nevídaná inflace

„Olej pod kotel cenového růstu přilila také nevídaná inflace, která loni v listopadu dosáhla šestiprocentní hranice, a přestože byla nejvýše za posledních 13 let, tak letos podle všech očekávání nejspíš ještě vzroste,“ uvedl Evžen Korec.

V praxi to znamená, že domácnosti, které disponují dostatkem vlastních úspor, se je budou snažit před inflací ochránit. A jednou z možností budou právě nemovitosti.

„Dá se tedy opět očekávat velký zájem o pořízení bytu či domu na investici. Ať už s vidinou jejich pronajímání či čistě jen čekání na zhodnocení investice díky růstu cen nemovitostí. V tuto chvíli se rozhodnutí pořídit si byt nebo dům jeví jako sázka na jistotu,“ uzavřel Evžen Korec.

Rubrika
Lenka Gregorová

4835

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama