Nemovitosti zdražují rychlostí blesku, podle ČSÚ až o pětinu

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

Nemovitosti v České republice nezlevňují, růst jejich cen naopak ještě zrychluje. Meziroční zdražení zaznamenané na začátku druhé poloviny roku 2021 je nejvyšší v celé historii Indexu cen nemovitostí vydávaném ČSÚ, tedy od roku 2009. Stále nedostupnější při tom pro mnoho českých domácností nejsou pouze nové nemovitosti, které přidaly na ceně 22,2 %, ale i ty starší. Ty zdražily o 21,1 %. Jaké jsou faktory ovlivňující stav českého realitního trhu?

Převis poptávky nad nabídkou

Zájem o pořízení vlastního bydlení je v tuzemsku vyšší než aktuální nabídka bytů a domů na trhu. „Developerské společnosti kvůli nesmyslně složitému a zdlouhavému procesu povolování nových staveb nestíhají pružně reagovat na neutuchající zájem kupujících, který kontinuálně roste už několik let,“ vysvětlil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol.

Například ve velkých městech jako je Brno trvá získat všechna potřebná povolení ke stavbě středně velkého bytového projektu někdy i pět a více let, nejsou však výjimkou ani řízení táhnoucí se více než celé desetiletí.

Nedostatek novostaveb ovlivňuje segment starších nemovitostí

Vývoj cen starších nemovitostí kopíruje růst cen nových bytů. „Lidé, kteří chtějí bydlet, totiž v případě, že nenajdou na trhu vhodný nový byt nebo dům, jsou nuceni zalovit v takzvaném sekundárním trhu,“ popsal Evžen Korec.

Příchod koronavirové pandemie

Příchod koronavirové epidemie a s ní spojených restrikcí se projevil rovněž na realitním trhu. První fáze nejistoty a začátek opatření s sebou přinesla i tržní propad, který však po necelých dvou měsících vystřídal znatelný realitní boom. Podle Evžena Korce si lidé uvědomili, že nemovitosti představují v krizi jednu z mála výhodných a bezpečných investic. „Jejich cena v čase roste, jak ostatně nyní potvrdila i statistika ČSÚ,“ dodal.

Nevídaná inflace

„Olej pod kotel cenového růstu přilila také nevídaná inflace, která loni v listopadu dosáhla šestiprocentní hranice, a přestože byla nejvýše za posledních 13 let, tak letos podle všech očekávání nejspíš ještě vzroste,“ uvedl Evžen Korec.

V praxi to znamená, že domácnosti, které disponují dostatkem vlastních úspor, se je budou snažit před inflací ochránit. A jednou z možností budou právě nemovitosti.

„Dá se tedy opět očekávat velký zájem o pořízení bytu či domu na investici. Ať už s vidinou jejich pronajímání či čistě jen čekání na zhodnocení investice díky růstu cen nemovitostí. V tuto chvíli se rozhodnutí pořídit si byt nebo dům jeví jako sázka na jistotu,“ uzavřel Evžen Korec.

Rubrika
Lenka Gregorová

4835

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Nakupovat sem chodí obyvatelé z okolí, ale i ti, kdo do Brna přijíždějí ze směru od hlavního města našeho rakouského souseda. Nyní se obchodní centrum mezi ulicemi Vídeňská, Strážní a Vsetínská rozroste. V rámci přístavby plánuje soukromý investor například také stavbu bytového domu či polyfunkční budovy s 11 patry.

reklama