Nemovitosti zdražují rychlostí blesku, podle ČSÚ až o pětinu

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

Nemovitosti v České republice nezlevňují, růst jejich cen naopak ještě zrychluje. Meziroční zdražení zaznamenané na začátku druhé poloviny roku 2021 je nejvyšší v celé historii Indexu cen nemovitostí vydávaném ČSÚ, tedy od roku 2009. Stále nedostupnější při tom pro mnoho českých domácností nejsou pouze nové nemovitosti, které přidaly na ceně 22,2 %, ale i ty starší. Ty zdražily o 21,1 %. Jaké jsou faktory ovlivňující stav českého realitního trhu?

Převis poptávky nad nabídkou

Zájem o pořízení vlastního bydlení je v tuzemsku vyšší než aktuální nabídka bytů a domů na trhu. „Developerské společnosti kvůli nesmyslně složitému a zdlouhavému procesu povolování nových staveb nestíhají pružně reagovat na neutuchající zájem kupujících, který kontinuálně roste už několik let,“ vysvětlil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol.

Například ve velkých městech jako je Brno trvá získat všechna potřebná povolení ke stavbě středně velkého bytového projektu někdy i pět a více let, nejsou však výjimkou ani řízení táhnoucí se více než celé desetiletí.

Nedostatek novostaveb ovlivňuje segment starších nemovitostí

Vývoj cen starších nemovitostí kopíruje růst cen nových bytů. „Lidé, kteří chtějí bydlet, totiž v případě, že nenajdou na trhu vhodný nový byt nebo dům, jsou nuceni zalovit v takzvaném sekundárním trhu,“ popsal Evžen Korec.

Příchod koronavirové pandemie

Příchod koronavirové epidemie a s ní spojených restrikcí se projevil rovněž na realitním trhu. První fáze nejistoty a začátek opatření s sebou přinesla i tržní propad, který však po necelých dvou měsících vystřídal znatelný realitní boom. Podle Evžena Korce si lidé uvědomili, že nemovitosti představují v krizi jednu z mála výhodných a bezpečných investic. „Jejich cena v čase roste, jak ostatně nyní potvrdila i statistika ČSÚ,“ dodal.

Nevídaná inflace

„Olej pod kotel cenového růstu přilila také nevídaná inflace, která loni v listopadu dosáhla šestiprocentní hranice, a přestože byla nejvýše za posledních 13 let, tak letos podle všech očekávání nejspíš ještě vzroste,“ uvedl Evžen Korec.

V praxi to znamená, že domácnosti, které disponují dostatkem vlastních úspor, se je budou snažit před inflací ochránit. A jednou z možností budou právě nemovitosti.

„Dá se tedy opět očekávat velký zájem o pořízení bytu či domu na investici. Ať už s vidinou jejich pronajímání či čistě jen čekání na zhodnocení investice díky růstu cen nemovitostí. V tuto chvíli se rozhodnutí pořídit si byt nebo dům jeví jako sázka na jistotu,“ uzavřel Evžen Korec.

Rubrika
Lenka Gregorová

4835

reklama

Nejnovější články

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu. Dobře to ilustruje skutečnost, že se v lednu loňského roku prodalo více bytů než za celé druhé pololetí dohromady,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Po avizovaném rozšíření do jižní části Evropy přichází developerská společnost DOMOPLAN s konkrétním rezidenčním projektem. Na předměstí chorvatského Záhřebu v rozvíjející se oblasti Samobor vybuduje šest prémiových vilových domů s celkem 100 byty. Součástí projektu, který bude částečně energeticky soběstačný, je také zelený park a dětské hřiště. Začít stavět DOMOPLAN plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, hotovo by mělo být ve druhé půlce roku 2025. 

Současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn. Ochlazení sektoru je patrné také v Brně. Nejen do zdejší bytové otázky, ale i fungování města celkově, se navíc výrazně promítá chybějící nový územní plán, suburbanizace, nedostatečná infrastruktura a dlouhé povolovací procesy.

reklama