Na Cejlu se má stavět. Město řeší podmínky

V jedné z nejfrekventovanějších ulic brněnského centra vyroste polyfunkční objekt, který bude členěn na několik sekcí. Stavbu plánuje soukromý investor. Ve středu se tématem zabývala Rada města Brna.

Plány se týkají první etapy prací z plánované výstavby komplexu budov v lokalitě mezi ulicí Cejl a Svitavským nábřežím. Polyfunkční objekt by měl být složen z několika hmot. První věž by měla mít 11 pater, druhá a třetí sekce počítají s výstavbou šesti podlaží a poslední s devíti patry. Vzniknout by tu měly maloobchodní prodejny, kanceláře a bytové jednotky. Projekt počítá i s parkováním v podzemních podlažích a zajištěním průchodu ke Svitavskému nábřeží.

„Pro výše zmíněný stavební záměr požaduje město Brno určité záruky, které jsou popsány v námi schváleném vyjádření a budou také předmětem plánovací smlouvy. V té se stavebník zaváže k vybudování potřebné infrastruktury, jako jsou například plochy veřejných prostranství, dvou vjezdů a jejich připojení na stávající obslužnou komunikaci, přeložku vedení veřejného osvětlení a trolejového vedení DPmB a retenční nádrže. Neméně důležité bude také vysázení stromů podél ulice,“ vysvětlil Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

K dalším požadavkům města patří například přizpůsobení vnitrobloku pro relaxaci a jeho osázení zelení nebo umožnění dopravního napojení 2. etapy.

„Jednou z podmínek je také snížení nárožní věže z 11 na 9 podlaží. Chceme tak zachovat urbanistickou koncepci tohoto území. Stavba by se díky tomu dostala na úroveň protilehlého objektu, sousedícího s domem na Cejlu 74. V neposlední řadě by měly být ploché střechy realizovány jako zelené,“ doplnil Filip Chvátal.

Lenka Gregorová

2673

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama