Místo startovacích a seniorských bytů družstevní. Ve Francouzské ulici se bude stavět

V bezprostřední blízkosti centra jihomoravské metropole ve Francouzské ulici vznikne více než 90 nových bytových jednotek. K dispozici budou Brňanům v konceptu družstevního bydlení. Město plánuje stavět i v dalších lokalitách.

Nová výstavba ve Francouzské ulici číslo 36, kterou právě projektuje kancelář Chybik+Kristof Associated Architects, nahradí zpustlý starý objekt školky s okolím. „Rozsáhlý vnitroblok při Francouzské umožňuje při zachování dostatku zeleně vybudovat necelou stovku nových bytů, navíc v docházkové vzdálenosti od centra. Projekt nyní vstupuje do fáze zpracovávání dokumentace pro územní rozhodnutí. V tuto chvíli předpokládáme, že bychom samotnou stavbu mohli zahájit do pěti let,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Podle původních plánů tu měly vzniknout především jednopokojové a dvoupokojové startovací a seniorské byty, nové bytové domy nakonec nabídnou koncept družstevního bydlení. O to je totiž v jihomoravské metropoli velký zájem. „Jde o alternativu k developerské výstavbě, kdy družstvo staví pro své členy za nákladové ceny, a nikoliv pro zisk. Byty by tak měly být výrazně dostupnější,“ vysvětlil náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Se změnou záměru došlo i k úpravě dispozic jednotlivých bytových jednotek. „Bude zde 93 bytů, většinou 2+kk a 3+kk,“ dodal Jiří Oliva.

Družstevní výstavbu město připravuje i v dalších pěti lokalitách, podle primátorky Markéty Vaňkové k nim patří například Přízřenice, Holásky a především Kamenný vrch.

Lenka Gregorová

2495

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama