Lužánky. Park Brňanům známý i neznámý

Jen těžko bychom hledali Brňana, který sem nikdy nezavítal. Lužánky, původně Augarten, jsou nejvýznamnějším městským parkem jihomoravské metropole. Přívlastků začínajících předponou nej se však k nim váže mnohem více. Co jste o Lužánkách nevěděli?

Oáza v klidu v centru města, zelené srdce metropole a v brněnském hantecu též Augec. Přízvisek, kterými je park s rozlohou 22,3 hektaru rozprostírající se v městské části Černé Pole přezdíván, je mnoho. Každá generace současných obyvatel města má na místo svoje vzpomínky. „Jako malou mě sem brávala babička hrát si na malé hřiště, pamatuji si, že tam byli dvě řetízkové houpačky, o které byl mezi dětmi vždycky boj. V pubertě jsme si sem chodili s partou posedět a tajně popít, teď sem chodím na procházky se svou dcerkou,“ popisuje Karolína Nejezchlebová.

K relaxaci a odpočinku slouží Lužánky od nepaměti, jsou totiž nejstarším veřejnosti přístupným parkem v České republice a jedním z prvních ve střední Evropě. Jejich zpřístupnění připomíná i pamětní deska umístěná poblíž centrálního vstupu. Umístěna sem byla v roce 2001 u příležitosti 215. výročí této události.

Jejich název zřejmě vychází ze slov lužná louka. Tu ve 13. století věnoval společně s dvorcem na ní stojícím místní měšťan herburskému klášteru, který následně v 16. století převzali jezuité. Těm prostor sloužil jako okrasná zahrada. Klášter byl v roce 1786 Josefem II. zrušen a na místě byly pod dohledem císařského zahradníka Franze Bissingera vysázeny okrasné dřeviny či rostliny a vyrostly tu dřevěné kolonády s výletní restaurací. Původní francouzský park proměnil v přírodní park anglického stylu v roce 1840 významný zemský zahradník Antonín Šebánek. Současnou podobu dal Lužánkám krajinářský architekt Ivan Otruba.

Celý areál je zapsán na seznamu kulturních památek, jako samostatná památka je evidována i stavba restauračního pavilonu, dnešní budova Střediska volného času Lužánky. Ta byla na místě stržené původní restaurace postavena v roce 1855 podle projektu vídeňského architekta a představitele historismu Ludwiga Förstera. V novorenesančním pavilonu, takzvaném Kasinu, se nacházel i velký sál určený pro slavnostní příležitosti. V parku jsou i další stavby, například kašna tří andílků z roku 1860 nebo socha Josefa Merhauta.

Další zajímavost? V roce 1792 tu byl odpálen první ohňostroj v okolí Brna a v roce 1809 se v parku konala oslava Napoleonových narozenin.

Lenka Gregorová

2897

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama