Lužánky. Park Brňanům známý i neznámý

Jen těžko bychom hledali Brňana, který sem nikdy nezavítal. Lužánky, původně Augarten, jsou nejvýznamnějším městským parkem jihomoravské metropole. Přívlastků začínajících předponou nej se však k nim váže mnohem více. Co jste o Lužánkách nevěděli?

Oáza v klidu v centru města, zelené srdce metropole a v brněnském hantecu též Augec. Přízvisek, kterými je park s rozlohou 22,3 hektaru rozprostírající se v městské části Černé Pole přezdíván, je mnoho. Každá generace současných obyvatel města má na místo svoje vzpomínky. „Jako malou mě sem brávala babička hrát si na malé hřiště, pamatuji si, že tam byli dvě řetízkové houpačky, o které byl mezi dětmi vždycky boj. V pubertě jsme si sem chodili s partou posedět a tajně popít, teď sem chodím na procházky se svou dcerkou,“ popisuje Karolína Nejezchlebová.

K relaxaci a odpočinku slouží Lužánky od nepaměti, jsou totiž nejstarším veřejnosti přístupným parkem v České republice a jedním z prvních ve střední Evropě. Jejich zpřístupnění připomíná i pamětní deska umístěná poblíž centrálního vstupu. Umístěna sem byla v roce 2001 u příležitosti 215. výročí této události.

Jejich název zřejmě vychází ze slov lužná louka. Tu ve 13. století věnoval společně s dvorcem na ní stojícím místní měšťan herburskému klášteru, který následně v 16. století převzali jezuité. Těm prostor sloužil jako okrasná zahrada. Klášter byl v roce 1786 Josefem II. zrušen a na místě byly pod dohledem císařského zahradníka Franze Bissingera vysázeny okrasné dřeviny či rostliny a vyrostly tu dřevěné kolonády s výletní restaurací. Původní francouzský park proměnil v přírodní park anglického stylu v roce 1840 významný zemský zahradník Antonín Šebánek. Současnou podobu dal Lužánkám krajinářský architekt Ivan Otruba.

Celý areál je zapsán na seznamu kulturních památek, jako samostatná památka je evidována i stavba restauračního pavilonu, dnešní budova Střediska volného času Lužánky. Ta byla na místě stržené původní restaurace postavena v roce 1855 podle projektu vídeňského architekta a představitele historismu Ludwiga Förstera. V novorenesančním pavilonu, takzvaném Kasinu, se nacházel i velký sál určený pro slavnostní příležitosti. V parku jsou i další stavby, například kašna tří andílků z roku 1860 nebo socha Josefa Merhauta.

Další zajímavost? V roce 1792 tu byl odpálen první ohňostroj v okolí Brna a v roce 1809 se v parku konala oslava Napoleonových narozenin.

Lenka Gregorová

2897

reklama

Nejnovější články

Do komínské lokality vymezené ulicemi Pastviny, Houškova a Uhlířova se budou moci v budoucnu stěhovat noví obyvatelé. Soukromý investor tu plánuje vystavět více než 25 rodinných domů.

To, že jsou Češi národ chalupářů, není žádnou novinkou. V posledních letech ale obliba pořizování rekreačních nemovitostí neustále roste a celospolečenská situace spojená s pandemií tento trend jen posílila. Potvrdily to i výsledky výzkumu společnosti NMS Market Research zpracovaného pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Řádění tornáda a bouřek na jižní Moravě znamenalo nejen neštěstí a značné ztráty, ale také změnu v myšlení mnoha Čechů. Alespoň co se v případě pojištění domácnosti týče. Velké procento obyvatel však stále na ochranu svého majetku zapomíná.

Na podzim loňského roku byly bytové domy na Vojtově ulici dokončeny a zkolaudovány. Nyní soutěží o Zvláštní cenu Opera Civitatem ministryně pro místní rozvoj za architektonicky či urbanisticky nejkvalitnější soubory staveb vybudované za uplynulých 30 let ve městech ku prospěchu jejich občanů a návštěvníků.

reklama