Kotlům na tuhá paliva zvoní hrana. Jaké zvolit vytápění?

Staré kotle na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu, musí do konce září příštího roku zmizet z českých domácností. Jejich provoz bude dle zákona o ochraně ovzduší zakázán. Nyní je proto ideální čas zamyslet se nad tím, jakým jiným zdrojem vytápění je nahradit. Proč?

Podle odhadů odborníků bylo na počátku roku 2021 stále v provozu více než 300 tisíc starých kotlů na tuhá paliva. Jejich éra však končí, za rok a čtvrt musejí být odstaveny. To může pro mnohé domácnosti znamenat komplikace. Podle Českého plynárenského svazu totiž v tuzemsku působí omezené množství techniků, kteří na vysoký počet výměn do září příštího roku nemusejí mít časové kapacity. Určitě se vyplatí nevyčkávat, za provozování nevyhovujících kotlů totiž hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Jaké jsou možnosti? Znatelně čistší, úspornější i výrazně pohodlnější je vytápění plynem. Jihomoravský kraj navíc vyniká dobrou dostupností distribuční soustavy zemního plynu, naopak například od Středočeského či Jihočeského kraje, ve kterých je stále vysoký podíl neplynofikovaných obcí.

Alternativou zemního plynu u objektů, u nichž je připojení k plynovým rozvodům komplikované či nemožné, může být tepelné čerpadlo nebo LPG ve formě čistého propanu dodávaného do zásobníku, který se umísťuje na pozemku či pod úroveň terénu.

 „Při kapacitě 4 850 litrů propanu zásobník poskytne 27 megawatthodin energie, což zpravidla vystačí na roční vytápění a ohřev vody v běžném rodinném domě. Větší zásobníky mohou zajistit energii také pro hotely, penziony nebo firemní provozovny,“ vysvětlil Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i LPG. „Propanový zásobník si zákazníci pronajímají od dodavatele za symbolickou cenu, takže se jeho pořízení promítá do nákladů na vytápění naprosto minimálně. Zatímco zemní plyn vychází v průměru na 1,70 koruny na kilowatthodinu, celkové náklady na jednu kilowatthodinu energie u propanu se pohybují okolo 2 korun,“ dodal Jiří Karlík.

Jak moc zatíží investice do propanového vytápění rodinný rozpočet? Z kalkulace společnosti Sidomont vyplývá, že v případě zásobníku o objemu do 5 metrů krychlových u rodinného domu s vytápěnou plochou mezi 100 a 200 metry čtverečními se pohybuje zhruba od 85 do 143 tisíc korun, přičemž odhad zahrnuje vše až po otopnou soustavu. Ta už je u jednotlivých nemovitostí individuální záležitostí.

Jak je tomu v případě tepelného čerpadla? Počáteční výdaje jsou o poznání vyšší. Nutné je počítat s investicí minimálně čtvrt milionu korun, výhodou je naopak velmi levný provoz. „Obecně platí, že tepelné čerpadlo je vhodné hlavně do dobře zateplených staveb se spíše nižší spotřebou tepla na vytápění. Ve starších domech, které mnoho tepla propustí zdmi a okny, a proto jej také potřebují mnoho aktivně vyrobit, je výhodnější plyn,“ doporučil Aleš Fojtík, odborník na oblast energií portálu Srovnejto.cz.

Rubrika
Lenka Gregorová

3524

reklama

Nejnovější články

Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Léto končí a s ním odchází i poslední teplé dny. Zajistit si v nadcházející chladnější polovině roku v našich příbytcích teplo rodinného krbu, by mělo být prioritou. Jak je to s topnou sezónou a nač zaměřit pozornost při kontrole topné soustavy?

To, že Dominikánské náměstí čekají změny v podobě nového vodního prvku, není v Brně žádnou novinkou. Jeho vzhled i výběr se v jihomoravské metropoli řeší dlouhodobě. Své vítěze již má architektonicko-výtvarná soutěž, ze které vzejde finální podoba okrasy někdejšího Rybího trhu. Vítězný vodní prvek však budí u mnoha Brňanů rozpaky.

Mendlovo náměstí se brzy promění. Rekonstrukce se dotkne veřejného prostranství významného brněnského dopravního uzlu a přinést by prostoru měla především vyšší komfort. Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení města Brna o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy.

reklama