Konec éry plynu a nástup tepelných čerpadel?

Na jedné straně potřeba zajistit teplo rodinného krbu, na straně druhé finance a ekologické dopady vytápění domácností. Jaká je cesta ke zmírnění klimatické krize? Místo využívání fosilních paliv je třeba do budoucna přejít k účinnějším a pro životní prostředí příznivějším řešením. Například?

Miliony evropských domácností využívají pro vytápění svých domovů plyn. Ten je však spojený s negativním dopadem na životní prostředí, a navíc, jak ukázaly poslední měsíce, podléhá také významným cenovým výkyvům.

Jaká je tedy cenově nejdostupnější alternativa ekologicky udržitelného vytápění domácností? A jaké změny právních předpisů by měla provést EU a členské státy? Tyto otázky měla za úkol osvětlit studie, kterou nechaly vypracovat spotřebitelské organizace v České republice, Itálii, Polsku, Španělsku a BEUC (Evropská spotřebitelská organizace).

Ta se zabývá například odhadem nákladů ve výše zmíněných zemích v letech 2025-2040, které budou spotřebitelé muset vynaložit na vytápění v domech a bytech pomocí elektrických tepelných čerpadel, hybridních elektro-vodíkových tepelných čerpadel a vodíkových kotlů.

Jaký je vítěz?

„Dobrou zprávou je, že řešení existuje. Náš průzkum ukázal, že pro spotřebitele v celé Evropě, elektrifikace, ať už tepelným čerpadlem nebo dálkovým vytápěním ve městech, v kombinaci se zvýšením energetické účinnosti, bude mnohem levnější a pohodlnější variantou než použití vodíku. Stavba energeticky úspornějších domů přinese spotřebitelům výrazné úspory. Ať už izolací stěn v Polsku, nebo instalací žaluzií na oknech ve Španělsku. A především odklon od kolísavých cen plynu nabídne spotřebitelům větší stabilitu a předvídatelnost výše jejich účtů za energie,“ uvedla Monique Goyens, ředitelka organizace BEUC.

Která varianta se prodraží a která sníží energetickou náročnost?

Podle závěrů ekonomické a analytické společnost Element Energy, která dokument vytvořila, bude v budoucnu cena vodíku pro využití k vytápění vyšší než současné ceny plynu. Z toho vyplývá, že vodíkové kotle a hybridní tepelná čerpadla, ať již vodíkové či elektrické, studie vyhodnotila jako nejdražší možnost.

Jejich srovnání počítalo například i s celkovými náklady na pořízení jednotlivých druhů vytápění, porovnávaly se náklady na výrobu energie, provoz energetických sítí, potřebný servis, náklady na izolaci budov i instalaci tepelných zdrojů.

Výzkum myslel i na variantu s největším vlivem na snižování energetické náročnosti. „Jednu z nich je inteligentní vytápění pomocí tepelných čerpadel (v době mimo špičku), které nabízí až o 25 % nižší náklady než vytápění plynovým kotlem. Chytré využívání elektřiny má navíc snížit potřebu dalších investic do posilování elektrických sítí. Tyto úspory by mohly pomoci také částečně snížit platby za energie,“ uvedla médiím spotřebitelská organizace dTest, která za Českou republiku nechala s ostatními zeměmi studii vypracovat.

Rubrika
Lenka Gregorová

4608

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama