Kde začít s revizí domu? Přece u střechy

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

„Vítr, sníh, mráz či silné deště dovedou napáchat velké škody na krytině, izolaci, okapech, komínech, hromosvodech i v interiéru půdy. Zanedbání jarní revize střech proto může vyústit v budoucí poškození celého objektu,“ upozorňuje Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink.

Začněte s vizuální prohlídkou, kterou zaměřte hlavně na kontrolu střešní krytiny a na to, zda nechybí některé tašky a nevyskytují se na ní jiná poškození či závady. Je-li střecha špatně dostupná, zvrásněná nebo si na její revizi netroufnete sami, vyplatí se pozvat odbornou pokrývačskou firmu. Odborníci vám se vším poradí.

Zajímat by vás dále měly i střešní doplňky a detaily konstrukce jako hřebenáče a nároží či úžlabí. Právě v nich totiž mohou drobné prasklinky a skuliny vzniklé během zimních měsíců nadělat znatelné komplikace. A řešit následné průsaky či zatékání, mnohdy i do obytných míst, si určitě nikdo nepřeje. Kontrolu si zaslouží v neposlední řadě i hromosvod.

Jako druhý krok si dejte za úkol zaměřit se na komíny, světlíky, vikýře a odvětrávací otvory střechy. Oplechování všech těchto střešních prvků by nemělo být v žádném místě porušené, věnujte se i lemování za nimi. To kvůli správnému odtékání vody. Nezapomínejte ani na střešní okna, a především na to, zda nejsou některé jejich části povolené či rozbité. I taková maličkost totiž může během deštíků způsobit nepříjemné komplikace.

Nyní vás čekají jedny z nejrizikovějších prvků střechy. Okapy. Během zimy je mohl poškodit sjíždějící sníh, stejně tak je mohly zanést nečistoty. „Poškození okapů se liší podle materiálu. U plastových systémů se zaměříme na to, zda vlivem mrazu nepopraskaly, u zinkových okapů zkontrolujte, zda nejsou poškozeny ledem. Žlaby a svody je třeba důkladně vyčistit od spadaného listí a dalších překážek, jinak riskujete při jarních deštích ucpání a následnou vlhkost v objektu,“ vysvětluje Markéta Martinková. Okapové žlaby nesmějí být prohnuté a spoje mezi jednotlivými díly musí být dokonale těsné.

Rubrika
Lenka Gregorová

3099

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama