Jaruškův dům: architektonický skvost, na který Brno téměř zapomnělo

Po Palackého třídě v Králově Poli denně proudí tisíce Brňanů. Při své cestě míjejí i významnou architektonickou památku. Mnozí však o její existenci nemají ani tušení.

Řeč je o předním díle české moderny, Jaruškově domě. Projekt slavného architekta Josefa Gočára na lukrativní adrese Palackého třída 65 vznikl v letech 1909 až 1910. Brňané však chloubu svého města příliš v povědomí nemají. Místní z Králova Pole nás sice na dotaz ve většině případů k budově slovně navedli, mladším ročníkům jsme ji však museli alespoň popsat. „Je u pošty, jak se jmenuje, ale nevím. Znám to, protože kolem často jezdím autobusem,“ podělil se školák Petr Dvořáček. Zeptáte-li se však v odlehlejších částech města nebo například i v centru, je znalost památky o poznání horší. „Jaruškův dům vůbec neznám a ani mě nenapadá, kde by mohl být a jestli je vůbec v Brně. Znám jen Karla Jarůška, ale to je fotbalista,“ odtušil Karel Vohradský, který bydlí u Mendlova náměstí. Podobně je na tom i Jana Vlčková. „Takovou stavbu nevím, kde hledat. Možná, kdybych viděla fotku, tak poradím,“ uvedla.

Jaká je historie Jaruškova domu? Stavbu inicioval Karel Jarušek, vedoucí administrace tehdejších Lidových novin a po jistou dobu také předseda královopolského Sokola. Právě od něj si pořídil pozemek, na kterém na počátku dvacátého století vznikl v té době ještě samostatně stojící nájemní dům podle návrhu Josefa Gočára, předního představitele české moderní architektury. Ke Gočárovým dalším počinům patří pavilon Akademie výtvarných umění v Praze na brněnském výstavišti, Wenkeův obchodní dům v Jaroměři či Budova ředitelství státních drah v Hradci Králové, kde realizoval i řadu svých dalších staveb.

Dům na Palackého třídě se řadí do Gočárova počátečního tvůrčího období. Je dvoupatrový se třemi křídly a vstupní chodbou s dvouramenným schodištěm. Významný je především díky svému průčelí a jeho výtvarnému pojetí. Dominantní jsou čtyři okenní osy, které navíc vyzdvihuje pravoúhlý arkýř zasazený na dvou mnohoúhelných sloupech, jehož vrcholem je korunní římsa. Typická jsou i oválná okna v suterénu. Propojením renesančních prvků a moderního vzhledu dům vždy poutal pozornost a stal se již od svého zrodu vyhledávaným bydlištěm na lákavé adrese.

Lenka Gregorová

2509

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama