Japandi styl vnese do interiérů jednoduchost, minimalismus a rostliny

Klid, vyrovnaný přístup k životu, minimalismus a funkčnost. To jsou základní prvky prolínající se v novém trendu Japandi. Ten si získá všechny, kdo chtějí do svých domovů vnést útulnost a kousek přírody.

Jak již název napovídá, v trendu pro rok 2021 se snoubí dva styly, skandinávský (skandi) s japonským. Právě ten do nového pojetí vybavení interiérů přináší i filozofii wabi sabi. Ta spatřuje krásu v pomíjivosti a nedokonalosti a upřednostňuje především jednoduchost.

Celkově proto hrají v interiéru ve stylu japandi prim přírodní materiály a prvky, tradiční dekory, řemeslné práce a rostliny. Místnosti by neměly být plné dekorací, ale naopak mají působit vzdušným dojmem, ve kterém spolu vše nemusí nutně ladit. Hlavní je, aby na své obyvatele okolí působilo útulně a vyzívalo k pohodě a odpočinku.

Jednoduchost, pohodlnost a čisté linie. Přesně tyto požadavky by měl splňovat nábytek laděný do japandi stylu. Pozornost věnujte především pohovce a nízkým konferenčním stolkům, stejně jako kvalitním materiálům primárně dřevu. To vše podpoří spojení světa lidí a země.

Barevné škále vévodí neutrální barva dřeva, vedle nešlápnete ale ani s tlumenými odstíny modré, zelené nebo růžové. Ty totiž ideálně doplní zemité a přírodní prvky. Dramatičtější atmosféru zase v omezeném množství dotvoří šedá a černá barva.

Jaké zvolit doplňky? Ze skla, keramiky, přírodních materiálů, bez výrazných vzorů. Materiálům budou vlivem skandinávské pohody dominovat ty přírodní, dřevo, len a bavlna, vyvarujte se naopak plastům a kovovým prvkům. Filozofie wabi sabi zase upřednostňuje přirozenou nedokonalost, rukodělné práce se svými jedinečnými prvky proto podle ní do interiéru vnesou originální dokonalost.

Chybět by nemělo jediné. Rostliny. Právě ty totiž přenesou přírodní tóny do místností a smažou rozdíl mezi vnějším a venkovním prostředím.

Lenka Gregorová

2441

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama