Jak nemít v létě z bytu saunu?

Milovníci teplého počasí a slunečních paprsků se mohou radovat. Léto je v plném proudu. Zmíněné roční období sebou však, především v rozehřátých velkoměstech a jeho ulicích, přináší i další fenomén. Rozpálené byty, bezesné noci, vedro a únavu. Jak se vyhnout přehřátí v bytě? Možností je několik, přičemž klimatizace hned není nutností.

Nečeká-li vás celé léto strávené u moře, ale naopak ještě musíte během prázdnin zachovat chladný rozum a vyrazit každý den do práce, připravte se na to, jak ochladit nejen sebe, ale i svůj byt. Základní rady jsou efektivní, rychlé a především kvůli nim nemusíte sahat hluboko do peněženky.

Hlavní je zapomenout na heslo říkající, že kam nesmí slunce, tam musí lékař, a důsledně zamezit vstupu vtíravých slunečních paprsků. A to především, míří-li vaše okna na jižní či západní stranu. Recept je jednoduchý. Využijte předokenní žaluzie či rolety. Ty venkovní dovedou podle odborníků snížit teplotu až o devět stupňů. Stačí si vzpomenout na dovolenou v Chorvatsku či Itálii a inspirovat se tamními národy. S horky mají zkušeností více než dost a okenice využívají po staletí.

Pokud hliníkové žaluzie nelahodí vašemu vkusu a naopak si ještě přejete do svého příbytku vnést i přes vedra trochu letní nálady, rozhodněte se pro závěsy. Jejich barevná škála momentálně dostupná na trhu vás jistě překvapí a s květinovými motivy si domů vnesete celou rozkvetlou louku. Nezaujala-li vás ani tato varianta, dostupné jsou i protisluneční fólie.

Pokud už máte v bytě tmu, další samozřejmostí je, nechávat okna po nejteplejší část dne uzavřená, k větrání jsou naopak ideální brzké ranní a pozdější večerní hodiny. Je-li to možné, nechte pak vzduch svým královstvím proudit hlavně v noci. Trávíte-li doma hodně času a nemůžete bez čerstvého vzduchu během dne vydržet, naučte se využívat průvan. Disponuje-li například váš obývací pokoj více okny, nechte je otevřené na rozdílný stupeň. Vzduch se bude díky proudění ochlazovat a pomůže udržet ideální klima. Bude-li totiž putovat správným směrem, pocitově vám sníží domácí teplotu až o pět stupňů.

S pocity a vnímáním souvisí i další rada. Podstatnou roli hraje totiž nejen vybavení, ale i jeho barvy a zvolené materiály. Světlý nábytek působí chladným dojmem, stejně jako například to, zda je vyroben ze dřeva či ratanu. Obecně lze říci, že v létě mají zelenou přírodní materiály. Příjemná vám bude i bavlna, je prodyšná a v interiéru vašeho domova působí vzdušně. Vliv má například i to, z jakého materiálu je vaše pohovka či ložní prádlo. Již naše babičky věděly, že len chladí a lněné prostěradla jsou proto na léto ideální. Neopomenutelné místo mají i v bytě i textilie, ideálně ty laděné do stříbrna, chladné a jemné zelené či modré. Pokud se vám totiž bude zdát, že je vzduch v místnostech příliš suchý, nepotřebujete hned zapínat jeho zvlhčovač. Právě namočené textilie rozvěšené okolo, vám v tomto ohledu bezesporu pomohou.

Připomíná-li však váš domov i přes všechny zmíněné kroky saunu, vyberte si některého z technických pomocníků. Těmi nejčastějšími jsou domácí větráky a ventilátory. Jejich hlavní funkcí je rozvíření vzduchu a tím pádem opět vyvolané pocity ochlazení. Právě z těchto důvodů je ovšem rozhodně nelze doporučit v prostředí s vysokým výskytem prachu a ani pro alergiky. Pro ně by byl rozvířený vzduch naopak medvědí službou a určitě by za snahu o snížení teploty nepoděkovali. Stejně tak není vhodné umisťovat tyto pomocníky do přímé blízkosti osob a směřovat jejich proud přímo na hlavu.

Rozhodnete-li se i přesto, že je právě cesta větráků ve vašem případě ta pravá, vybírat můžete z těch stolních, stropních či podlahových. Výhoda stolních typů je jejich malá velikost a vhodné jsou především pro lokální ochlazení. S velikostí však souvisí i další vlastnost. Potřebuje-li totiž ochladit větší prostor, určitě sáhněte po sloupových s větším průměrem. Do ložnic jsou naopak nejvhodnější větráky stropní. Bývají totiž nejtišší.

Rubrika
Lenka Gregorová

3568

reklama

Nejnovější články

Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Léto končí a s ním odchází i poslední teplé dny. Zajistit si v nadcházející chladnější polovině roku v našich příbytcích teplo rodinného krbu, by mělo být prioritou. Jak je to s topnou sezónou a nač zaměřit pozornost při kontrole topné soustavy?

To, že Dominikánské náměstí čekají změny v podobě nového vodního prvku, není v Brně žádnou novinkou. Jeho vzhled i výběr se v jihomoravské metropoli řeší dlouhodobě. Své vítěze již má architektonicko-výtvarná soutěž, ze které vzejde finální podoba okrasy někdejšího Rybího trhu. Vítězný vodní prvek však budí u mnoha Brňanů rozpaky.

Mendlovo náměstí se brzy promění. Rekonstrukce se dotkne veřejného prostranství významného brněnského dopravního uzlu a přinést by prostoru měla především vyšší komfort. Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení města Brna o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy.

reklama