Hity na realitním trhu? Chaty a byty s předzahrádkou

Vlivem pandemie výrazně vzrostl zájem o koupi rekreačních objektů, na paty jim však nově šlape i další segment na realitním trhu. Bytové jednotky s předzahrádkou či velkou terasou.

Bydlení ve městě s možností trávení času na čerstvém vzduchu na vlastním kousku pozemku láká podle odborníků především ty kupující, kteří si hledají nemovitost na dlouhodobé bydlení. Byty s předzahrádkou či velkou terasou totiž nepředstavují tak výraznou zátěž rodinného rozpočtu jako rodinné domy se zahradou. Nižší jsou u nich pořizovací i měsíční náklady a při aktivním životě nejsou ani tak náročné na údržbu.

„Lidé už nechtějí být zavřeni doma. Sice jaro ještě pořádně nezačalo, ale jakékoliv venkovní prostranství patřící k bytu, je obrovskou přidanou hodnotou. Stačí, když se ven dá dát domeček pro děti, posezení a třeba gril. Byty s předzahrádkami se v nabídkách moc dlouho neohřejí,“ popisuje aktuální praxi Hana Němečková z realitního portálu Vitio.cz.

Zajímavostí je, že podle Němečkové investoři spíše preferují byty bez předzahrádky, protože je to starost navíc. Pro pronájem, tedy na investici, stačí byt 2+kk s menším balkónem.

Chaty a chalupy v hledáčku zájmu

 „Zájemců o rekreační objekty je opravdu mnoho, a to i o zahradní domeček v zahrádkářské kolonii, nebo o chalupu na samotě u lesa. Co bylo před lety neprodejné, dnes svého kupce zhruba do měsíce najde,“ upozorňuje Hana Němečková.

Její slova potvrzuje i Tomáš Jelínek, jednatel realitní sítě CENTURY 21. Přestože podle něj konec března a duben roku 2020 daly realitním trhu téměř stopku, další vývoj situace stagnaci nepotvrdil. Rekordní loňské léto znamenalo zobchodování více než jedné miliardy v hodnotě nemovitostí, a především přineslo změnu portfolia.

 „Lidé zřejmě na základě prožité zkušenosti s lockdownem či potřeby v případě opětovného uzavření trávit čas v přírodě, a ne ve městě, začali shánět rekreační objekty. Zde došlo k nárůstu o 35 % jak v nabídkách, tak v prodejích. Při správně nastavené ceně se tyto objekty prodávaly ihned po první prohlídce, přestože se nárůst cen v tomto sektoru vyšplhal až na 50 %,“ shrnul Jelínek. „Chaty bez pozemku se nyní prodávají za 20 tisíc korun za metr čtvereční, chalupy v dobrém stavu se bez problému prodávají za 60 tisíc za metr čtvereční a ty nejlepší objekty, třeba horské apartmány, nejsou výjimkou za 100 i 150 tisíc korun za metr čtvereční,“ dodal.

V důsledku toho dochází i k velké obměně majitelů rekreačních objektů. O chaty a chalupy mají podle Jelínka zájem zejména rodiny s dětmi, kdy kupující jsou ve věku 40 až 50 let.

Rubrika
Lenka Gregorová

3043

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama