Fasádu Mahenova divadla čeká památková obnova

Brno získalo dotaci od Ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2021 ve výši 2,3 milionu korun. Finance poputují na obnovu fasády divadla na Malinovského náměstí. Celkové náklady přesáhnou 5 milionů korun.

To, že případné finance z Ministerstva kultury budou určeny právě pro Mahenovo divadlo, které je součástí Národního divadla Brno, rozhodli brněnští radní již v říjnu loňského roku. Letos v březnu město prostředky získalo.

„Odborná pracovní skupina jednohlasně doporučila, aby získané peníze byly investovány do I. etapy potřebné památkové obnovy fasády Mahenova divadla. Plánované náklady na tuto rekonstrukci jsou vyčísleny na 5,265 milionu korun. Přijatá dotace činí 2,265 milionu, zbývající 3 miliony doplatí město, čímž splní podmínku nadpoloviční spoluúčasti, která je pro čerpání financí z Ministerstva kultury závazná,“ vysvětlil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

S první etapou plánují radní začít ještě během letošního roku. Práce by se měly týkat východní fasády architektonické památky a zahrnují například restaurátorskou obnovu štukových prvků fasády a balkonu. Na něm by měla být rovněž vyměněna poškozená část dlažby. Ta se bude nahrazovat i u kočárového vjezdu.

V minulosti byla ze stejného programu za spoluúčasti města hrazena například obnova hradeb a vodárny pod Petrovem, fasády kostela sv. Jakuba v centru Brna, pavilon v Denisových sadech či fasáda baziliky Nanebevzetí Panny Marie. I v těchto případech se práce realizovaly v několika etapách.

Lenka Gregorová

2742

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama