Družstevní bydlení se v Brně rozvíjí. Nové byty vzniknou v Přízřenicích

Při Moravanské ulici v brněnských Přízřenicích je stavba nových bytových jednotek v plánu již léta. Nyní je opět blíže je své realizaci. Do roku 2026 by tu mělo vyrůst až 300 bytových jednotek.

Město koncem května vypsalo výběrové řízení na projektanta, který zamýšlené družstevní byty dovede od idey až ke stavebnímu povolení.

Jak vysoká bude potřebná investice se zatím neví, podle odhadů dosáhne až k 1 a čtvrt miliardě korun. Přesnou částku však určí až zhotovená projektová dokumentace. „Financovat projekt ale budou podle předpokladu už nově založená družstva a snahou města bude pomoci jim u banky sjednat úvěr za výhodnějších podmínek než pro jednotlivce. Byty nebudou stavěny se ziskem, jako je tomu u komerčních projektů, družstevníci je získají za nákladové ceny. Poslední městskou novostavbu na Bratislavské se městu podařilo vysoutěžit za cenu čisté podlahové plochy cca 32 000 Kč/m2 bez DPH, zatímco prodejní ceny developerských bytových novostaveb se v poslední době v Brně přehouply přes 100 000 Kč/m2. Je tedy evidentní, že myšlenka družstev, která staví pro družstevníky, a ne pro zisk, je nyní mimořádně aktuální. Děláme vše pro to, abychom přípravu výstavby maximálně urychlili,“ dodal Jiří Oliva.

O družstevní byty je v Brně zájem. Město proto tento typ bydlení plánuje i v dalších brněnských lokalitách, například na Kamenném vrchu, Francouzské či Rumišti.

„Družstevní bydlení je reakcí města na nezadržitelně rostoucí ceny nemovitostí, na které už běžný člověk stěží dosáhne. Podporujeme touto cestou mladé lidi, kteří chtějí investovat do vlastní nemovitosti. Nechceme, aby tito lidé museli z města odcházet jen proto, že tu neseženou byt. Mají Brno rádi, třeba tu studovali, nyní pracují a mají tu všechny sociální vazby, a byli by nuceni sem denně dojíždět,“ doplnila primátorka Markéta Vaňková.

Lenka Gregorová

3372

reklama

Nejnovější články

Máte pocit, že s podzimem v plném proudu to chce kromě změny šatníku i proměnu vašeho příbytku? Zároveň se vám ale nechce pouštět do nákladných renovací? Řešení je snadné. Přinášíme několik tipů, jak ozvláštnit váš obývací pokoj během pár chvilek.

Ubytovací jednotky ale i rozšíření prostorů autodílen a přidružených provozů. To vše by se mělo nacházet v novém komplexu pěti samostatných budov, který podle plánů soukromého investora vyroste v lokalitě Starého Brna. K chystanému záměru se vyjádřilo i město.

V Rooseveltově ulici je po dvou a půl letech hotovo. Stavební práce tu nahradila novotou zářící zrekonstruovaná administrativně-technická budova brněnského Národního divadla. První říjnové pondělí se sem vrátil život, fungují tu například dílny, zkušebna, kanceláře či archiv kulturní instituce.

Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném případě však nejde pouze doménu metropolí. Panelový dům potkáte například i v romantické přírodní scenérii Krkonoš.

reklama