Družstevní bydlení se v Brně rozvíjí. Nové byty vzniknou v Přízřenicích

Při Moravanské ulici v brněnských Přízřenicích je stavba nových bytových jednotek v plánu již léta. Nyní je opět blíže je své realizaci. Do roku 2026 by tu mělo vyrůst až 300 bytových jednotek.

Město koncem května vypsalo výběrové řízení na projektanta, který zamýšlené družstevní byty dovede od idey až ke stavebnímu povolení.

Jak vysoká bude potřebná investice se zatím neví, podle odhadů dosáhne až k 1 a čtvrt miliardě korun. Přesnou částku však určí až zhotovená projektová dokumentace. „Financovat projekt ale budou podle předpokladu už nově založená družstva a snahou města bude pomoci jim u banky sjednat úvěr za výhodnějších podmínek než pro jednotlivce. Byty nebudou stavěny se ziskem, jako je tomu u komerčních projektů, družstevníci je získají za nákladové ceny. Poslední městskou novostavbu na Bratislavské se městu podařilo vysoutěžit za cenu čisté podlahové plochy cca 32 000 Kč/m2 bez DPH, zatímco prodejní ceny developerských bytových novostaveb se v poslední době v Brně přehouply přes 100 000 Kč/m2. Je tedy evidentní, že myšlenka družstev, která staví pro družstevníky, a ne pro zisk, je nyní mimořádně aktuální. Děláme vše pro to, abychom přípravu výstavby maximálně urychlili,“ dodal Jiří Oliva.

O družstevní byty je v Brně zájem. Město proto tento typ bydlení plánuje i v dalších brněnských lokalitách, například na Kamenném vrchu, Francouzské či Rumišti.

„Družstevní bydlení je reakcí města na nezadržitelně rostoucí ceny nemovitostí, na které už běžný člověk stěží dosáhne. Podporujeme touto cestou mladé lidi, kteří chtějí investovat do vlastní nemovitosti. Nechceme, aby tito lidé museli z města odcházet jen proto, že tu neseženou byt. Mají Brno rádi, třeba tu studovali, nyní pracují a mají tu všechny sociální vazby, a byli by nuceni sem denně dojíždět,“ doplnila primátorka Markéta Vaňková.

Lenka Gregorová

3372

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama