Dominikánské náměstí dostane místo kašny tři ležící kužely

To, že Dominikánské náměstí čekají změny v podobě nového vodního prvku, není v Brně žádnou novinkou. Jeho vzhled i výběr se v jihomoravské metropoli řeší dlouhodobě. Své vítěze již má architektonicko-výtvarná soutěž, ze které vzejde finální podoba okrasy někdejšího Rybího trhu. Vítězný vodní prvek však budí u mnoha Brňanů rozpaky.

„Soutěž o návrh na ztvárnění vodního prvku na Dominikánském náměstí jsme na Radě města Brna schválili už před dvěma lety. Naším cílem bylo a stále je oživit zrekonstruované náměstí, které se stalo místem setkávání Brňanů a v létě také místem odpočinku díky lehátkům a kamenným lavicím. Právě v prostoru mezi nimi a čtyřmi platany bude v budoucnu vodní prvek umístěn,“ popsala primátorka města Markéta Vaňková.

Architektonicko-výtvarná otevřená jednofázová projektová soutěž o návrh Vodní prvek na Dominikánském náměstí v Brně byla vyhlášena 17. března letošního roku. „Celkem se do soutěže přihlásilo 53 návrhů, z nichž porota vybírala nejvhodnější. Posuzovala se kreativita, originalita a celková úroveň řešení, což mělo největší váhu, dále se hodnotila také vhodnost začlenění díla do určeného prostoru,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Druhou zářijovou středu potvrdila Rada města Brna stanovisko poroty, která jako nejvhodnější vybrala návrh Tomáše Pavlackého a Ing. arch. Michaela Gabriela.

„Všichni členové poroty věnovali soutěži maximum pozornosti a zájmu a do nejužšího výběru postoupily nejlepší návrhy, které reprezentovaly odlišné přístupy: minimalismus, figurální realizaci, geometrickou abstrakci a dekorativní postmodernu. Vítězný návrh byl i mým favoritem. Vychází z geometrické abstrakce, objekty tří kuželů připomínají vyústění potrubí jakoby z nekonečné perspektivy a tím vlastně porušují geometrii a lámou prostor. Jelikož náměstí je průchozí ze všech stran, bude realizace z každého úhlu pohledu nabízet jiný vizuální dojem či efekt,“ popsala Monika Lukášová Spilková, předsedkyně Komise kulturní Rady města Brna.

„Vítězný návrh symbolizující potrubí s nekonečnou perspektivou je pro mne navíc zdařilým odkazem na tzv. ‚kouřící trubky‘ neboli výfuky teplárenského parovodního potrubí, kterých byly po Brně desítky, ale s přestavbou teplárenské soustavy na horkovodní z veřejného prostoru postupně mizí,“ doplnil Tomáš Koláčný.

U samotných Brňanů však návrh mnohdy budí rozpaky. „K zebře a falusu přibude další moderní věc. Novátorský pohled mi nevadí, ale v historickém centru města by mělo zůstat i nějaké propojení s tradicí a historií,“ myslí si například Michal Novotný.  

Celkem bylo oceněno pět návrhů, z nichž tři se umístily na třetím místě. Autoři si celkem rozdělí 450 tisíc korun. Samotná realizace vyjde na zhruba 7,5 milionů korun.

V nejbližších dnech bude zahájeno jednací řízení na realizaci díla v souladu se soutěžními podmínkami. Podle nich musí zadavatel vyzvat k jednání účastníka, jehož návrh se umístil na nejvýše oceněném místě. Pokud nedojde k dohodě na podmínkách uzavření smlouvy, vyzve k jednání další oceněné účastníky, a to v hodnoceném pořadí.

Lenka Gregorová

4096

reklama

Nejnovější články

Máte pocit, že s podzimem v plném proudu to chce kromě změny šatníku i proměnu vašeho příbytku? Zároveň se vám ale nechce pouštět do nákladných renovací? Řešení je snadné. Přinášíme několik tipů, jak ozvláštnit váš obývací pokoj během pár chvilek.

Ubytovací jednotky ale i rozšíření prostorů autodílen a přidružených provozů. To vše by se mělo nacházet v novém komplexu pěti samostatných budov, který podle plánů soukromého investora vyroste v lokalitě Starého Brna. K chystanému záměru se vyjádřilo i město.

V Rooseveltově ulici je po dvou a půl letech hotovo. Stavební práce tu nahradila novotou zářící zrekonstruovaná administrativně-technická budova brněnského Národního divadla. První říjnové pondělí se sem vrátil život, fungují tu například dílny, zkušebna, kanceláře či archiv kulturní instituce.

Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném případě však nejde pouze doménu metropolí. Panelový dům potkáte například i v romantické přírodní scenérii Krkonoš.

reklama