Další krok pro chytrou čtvrť Špitálka? Bílá kniha

Navazuje na historické centrum města a je zároveň součástí ochranného pásma městské památkové rezervace. S výstavbou nové chytré čtvrti Špitálka by se mělo začít po roce 2023. Nyní město Brno postoupilo v přípravě o další kroky vpřed.

Pro projekt nové čtvrti Špitálka, která nahradí chátrající budovy a brownfieldy v bezprostředním sousedství historického srdce města, bude zpracována takzvaná Bílá kniha. Ta stanoví podmínky budoucí výstavby chytré čtvrti vyjádřených v konkrétních popisech a datech či kvantifikovaných požadavcích a zkombinuje požadavky města na urbanisticko-architektonické řešení s požadavky na vznik chytré čtvrti z hlediska využití inovativních technologií a přístupů.

Bílá kniha bude rovněž sloužit jako závazný podklad pro vyjednávání s investory a pro zpracování navazující projektové dokumentace a studií předcházejících projektové dokumentaci. Její podoba nebude finální, jde totiž o otevřený dokument, na kterém se bude v průběhu času pracovat. Připraví ji společnost A8000, s. r. o. Koncem července to schválili brněnští radní.

„Bílá kniha navazuje na takzvaný MASTERPLAN – Rozvoj lokality Špitálka, který zpracovávala taktéž společnost A8000, s. r. o. Smyslem Bílé knihy je rozvést tento původní urbanisticko-architektonický návrh a doplnit jej z hlediska využití plánovaných inovativních technologií a přístupů, které chceme v této čtvrti aplikovat. Bude tedy v sobě zohledňovat i výstupy z expertních stolů, které jsme na jednotlivé oblasti konceptu chytrých měst na podzim loňského roku zorganizovali,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Náklady na zpracování dokumentu se vyšplhají na 480 tisíc korun. Hrazeny budou z evropského projektu Horizon 2020 RUGGEDISED.

Vedení města schválilo i smlouvu na externí spolupráci k projektovému managementu výstavby chytré čtvrti Špitálka. „Bílá kniha má sloužit jako základ při hledání budoucích investorů. K tomu, abychom v tomto náročném procesu stanovování si podmínek v území a soutěžení strategického partnera byli úspěšní, potřebujeme využít služeb společnosti, která má náležité zkušenosti ze světa developmentu. Z toho důvodu jsme vysoutěžili společnost Proficheck, s. r. o., která nám pomůže při realizaci tohoto projektu,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Lenka Gregorová

3806

reklama

Nejnovější články

V krajských městech rychle ubývají nemovitosti k pronájmu s rozlohou nad 70 m2. Problém by to mohl být zejména pro studenty, kteří je využívají ke sdílenému bydlení. Hledání vhodného pronájmu by tak neměli nechávat až na září. Podle dat společnosti GarantovanyNajem.cz je pokles bytů o této rozloze oproti minulému roku i v řádech vyšších desítek procent. V Praze pozorují pokles o 54 %, v Brně pak o 30 %. Klesající nabídka nadále zvyšuje ceny pronájmů. Meziročně se v Česku podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za 1 m2 o takřka 11 %.

Množství bytů, rodinných domů i pozemků k prodeji je v České republice nejvíce za posledních 8 let. Podle statistik společnosti GarantovanyNajem.cz se nabídka v Brně za uplynulých 8 měsíců zvýšila o 86 %, v Praze pak o 16 %. Prodávaných nemovitostí bude podle odborníků na trh realit z GarantovanyNajem.cz v následujících měsících ještě významně přibývat. 

Druhé čtvrtletí přineslo výrazný propad v počtu prodaných bytů v Brně. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla výrazněji, a to na 127 200 Kč. Byť se mezikvartálně jedná pouze o drobný nárůst, meziročně šly nabídkové ceny nahoru o více než 12,5 %. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, do čela se dostala čtvrť Veveří. 

Téměř padesát let se tu neodehrály žádné stavební úpravy, nyní čeká objekt, ve kterém sídlí Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala, rekonstrukce. Počátkem března schválili brněnští radní zahájením zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci a další služby související s rekonstrukcí budovy. Předpokládané náklady přesáhnou 65 milionů.

reklama