Další krok pro chytrou čtvrť Špitálka? Bílá kniha

Navazuje na historické centrum města a je zároveň součástí ochranného pásma městské památkové rezervace. S výstavbou nové chytré čtvrti Špitálka by se mělo začít po roce 2023. Nyní město Brno postoupilo v přípravě o další kroky vpřed.

Pro projekt nové čtvrti Špitálka, která nahradí chátrající budovy a brownfieldy v bezprostředním sousedství historického srdce města, bude zpracována takzvaná Bílá kniha. Ta stanoví podmínky budoucí výstavby chytré čtvrti vyjádřených v konkrétních popisech a datech či kvantifikovaných požadavcích a zkombinuje požadavky města na urbanisticko-architektonické řešení s požadavky na vznik chytré čtvrti z hlediska využití inovativních technologií a přístupů.

Bílá kniha bude rovněž sloužit jako závazný podklad pro vyjednávání s investory a pro zpracování navazující projektové dokumentace a studií předcházejících projektové dokumentaci. Její podoba nebude finální, jde totiž o otevřený dokument, na kterém se bude v průběhu času pracovat. Připraví ji společnost A8000, s. r. o. Koncem července to schválili brněnští radní.

„Bílá kniha navazuje na takzvaný MASTERPLAN – Rozvoj lokality Špitálka, který zpracovávala taktéž společnost A8000, s. r. o. Smyslem Bílé knihy je rozvést tento původní urbanisticko-architektonický návrh a doplnit jej z hlediska využití plánovaných inovativních technologií a přístupů, které chceme v této čtvrti aplikovat. Bude tedy v sobě zohledňovat i výstupy z expertních stolů, které jsme na jednotlivé oblasti konceptu chytrých měst na podzim loňského roku zorganizovali,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Náklady na zpracování dokumentu se vyšplhají na 480 tisíc korun. Hrazeny budou z evropského projektu Horizon 2020 RUGGEDISED.

Vedení města schválilo i smlouvu na externí spolupráci k projektovému managementu výstavby chytré čtvrti Špitálka. „Bílá kniha má sloužit jako základ při hledání budoucích investorů. K tomu, abychom v tomto náročném procesu stanovování si podmínek v území a soutěžení strategického partnera byli úspěšní, potřebujeme využít služeb společnosti, která má náležité zkušenosti ze světa developmentu. Z toho důvodu jsme vysoutěžili společnost Proficheck, s. r. o., která nám pomůže při realizaci tohoto projektu,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Lenka Gregorová

3806

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama