Česká republika versus Evropa. Jaké jsou preference?

Češi upřednostňují bydlení ve vlastním a jejich touhám pomáhá hypoteční boom minulých let, stále výhodné hypoteční sazby a stabilita realitního trhu. Podobně jsou na tom například Italové, jinak své sny obydlení vidí třeba Rakušané.

Ve vlastím domě či bytě žije téměř 80 % Čechů. Vyplývá to z dat Eurostatu. „Rok 2020 byl rekordní, a to jak v oficiálních statistikách, tak v našich prodejích. Lidé nemovitosti na hypotéku kupovali, protože trvaly dlouhodobě výhodné sazby a již pořízení neodkládali. Je vidět, že většina Čechů chce bydlet ve vlastním,“ říká Kamil Dunaj z realitní a developerské společnosti Getberg.

Podobný trend panuje například ve Španělsku, Itálii či některých zemích východní Evropy. V sousedních zemích jako je Rakousko, Německo nebo třeba Švýcarsko žije naopak téměř polovina lidí v nájmu, který vnímají jako svobodnější variantu domova.

Výrazně roste také počet Čechů, kteří sice pracují ve velkých městech, bydlí ale na jejich okrajích nebo za hranicemi. Důvodem jsou nejen stále se zvyšující ceny nemovitostí v metropolích, dostupnost moderních technologií, které v poslední době umožňují pracovat z pohodlí domova na homeffice a v tomto ohledu má vliv i současná situace spojená s koronavirem.

„Loňský rok spolu s pandemií urychlil trendy a také trend stěhování do příměstských oblastí. Vidíme, že u lidí, kteří kupují nemovitosti na bydlení, se vlivem karanténních opatření, lockdownu a posilování způsobu práce z home office, výrazně vzrostl zájem o bydlení v okolí měst, zejména pak v okolí Prahy,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Suburbanizace bude podle něj navíc stále zesilovat. „Já mám zkušenost ze zahraničí, zejména Velké Británie, že okolo metropolí žije velké množství lidí a byl jsem si jist, že tento trend v České republice bude postupně posilovat. Události minulého roku však tuto věc výrazně urychlily,“ dodává Kamil Dunaj.

Češi se nebojí využít na pořízení vlastního bydlení hypotéky. Podle průzkumu České bankovní asociace ji má v současnosti více než pětina Čechů, tedy asi 700 tisíc domácností. Z dat je rovněž patrné, že více než desetina respondentů hypotéku plánuje i navzdory probíhající koronavirové krizi.

Rubrika
Lenka Gregorová

3136

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama