Češi nejsou obezřetní, podceňují pojištění i zdražování ve stavebnictví

I přes nástrahy živelních katastrof a rostoucí ceny stavebních prací Češi stále podceňují pojištění svých domácnosti. Až 40 % nemovitostí není touto cestou zabezpečeno vůbec, řada smluv navíc neodpovídá potřebám klientů. Situaci na trhu zmapovala v září letošního roku Kooperativa spolu s agenturou IPSOS.

Ze zmíněného průzkumu vyplývá například to, že 41 % tuzemské populace neví, na jakou hodnotu má pojištěnou svou nemovitost. Lidé také zapomínají na pravidelnou kontrolu svých dokumentů, svou pojistnou smlouvu si v posledních 5 letech aktualizovala méně než polovina respondentů.

„Naše zkušenosti ukazují, že někteří klienti nemají svůj majetek pojištěním dostatečně chráněn a svou smlouvu o pojištění nemovitosti řadu let neaktualizují. Nevyužívají bohužel ani nabídku tzv. automatické „indexace“, tedy valorizace pojistné částky nemovitosti a pojistného v závislosti na skutečném inflačním vývoji,“ potvrdil situaci člen představenstva Kooperativy Filip Král.

Podstatné je podle odborníků myslet i na vnější faktory, například neustálé zdražování ve stavebnictví. To by měli klienti pojišťoven promítnou i do svého zajištění majetku.

„Meziroční růst cen materiálových vstupů stavební výroby se po několika letech kolísání mezi stagnací a 5 % letos postupně zrychlil až na srpnových 16 %. U cen stavebních prací došlo letos taktéž k urychlení,“ popsal Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

„Ze závěrů naší kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2021 vyplývá, že meziroční zdražení staveb je v průměru až o 19 % vlivem dražšího stavebního materiálu,“ potvrdil také Michal Vacek, ředitel společnosti CEEC Research, která zpracovává datové analýzy týkající se stavebnictví, projekce a developerského trhu.

Podle Josefa Beneše, jednatele společnosti Stavario, navíc nestoupla jen cena stavebních materiálů, ale ruku v ruce s ní roste i cena práce a dopravy. „Komodity opravdu někde stouply i na čtyřnásobek, někde „jen“ v řádu desítek procent. Meziroční růst cen za rok 2021 pak odhaduji určitě kolem 20 %,“ uvedl.

A jaké je řešení? „Není-li si klient jistý, měl by kontaktovat svoji pojišťovnu, mailem, telefonicky, na pobočce, prostě jakkoli. Je důležité věnovat pojištění trochu času, a mít tak do budoucna klid a jistotu, že má majetek dostatečně pojištěný,“ uzavřel Filip Král.

Rubrika
Lenka Gregorová

4559

reklama

Nejnovější články

Již příští rok by se mělo v katastrálním území brněnských Židenic začít stavět. Novým obyvatelům by tu nejpozději od roku 2029 mělo být k dispozici až 300 bytových jednotek. Na projektu bude spolupracovat město se soukromým investorem.

Přejete si doma udržet i během nejchladnějších měsíců roku příznivé klima, vyhnout se plísním a zároveň ušetřit na vytápění? Máte-li plastová okna, řešení je snadné. Nastavte je do zimního režimu. Poradíme vám, jak na to.

Svou novou trvalou adresu by mohli v budoucnu najít mnozí Brňané na severovýchodním okraj jihomoravské metropole v Líšni. Na pozemcích při ulici Holzově totiž město plánuje novou výstavbu. Nejprve je však potřebné zpracovat územní studii, která podrobněji přiblíží rozvoj této lokality.

Zvyšování cen nemovitostí se nevyhnulo ani druhé polovině minulého roku. Například v loňském třetím čtvrtletí zdražily domy a byty meziročně o výrazných 22 %. Vyplývá to z Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Jaké jsou důvody rychlého růstu?

reklama