Češi chtějí nakupovat rekreační nemovitosti. Očekávají totiž růst jejich cen

To, že jsou Češi národ chalupářů, není žádnou novinkou. V posledních letech ale obliba pořizování rekreačních nemovitostí neustále roste a celospolečenská situace spojená s pandemií tento trend jen posílila. Potvrdily to i výsledky výzkumu společnosti NMS Market Research zpracovaného pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Možnost jezdit na chatu nebo chalupu obyvatele České republiky láká. Tento typ nemovitosti vlastní nebo dlouhodobě využívá třetina Čechů, každý čtvrtý se pak na její nákup chystá. Vyplývá to z průzkum, který si Raiffeisen stavební spořitelna nechala zpracovat u společnosti NMS Market Research. Jedním z důvodů, proč chtějí dotazovaní rekreační nemovitosti pořizovat, je to, že naprostá většina z nich očekává, že jejich ceny v nejbližší době porostou. Tento názor zastává 81 %.

„Neobvyklý rok ve znamení protiepidemických opatření určitě přivedl lidi k ještě většímu zájmu o pobyt v přírodě, a tedy i koupi rekreačního bydlení. Šest procent dnešních majitelů chat a chalup si je pořídilo právě během pandemie. Celá čtvrtina Čechů pak jejich nákup plánuje, mezi mladými lidmi je to dokonce každý třetí,“ sdělila Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Společně s trendem se však mění i vzhled a vybavení chat a chalup. Domky mimo spojení s civilizací a skromným vybavením jsou v mnoha případech minulostí. V posledních měsících totiž rekreační nemovitosti často sloužily jako zázemí pro home office, využila je takto pětina majitelů.

Na řadu proto přišlo i mnoho neplánovaných úprav. Bez internetu zůstala jen každá druhá (47 %) chata nebo chalupa, naopak 17 % získalo nové nebo kvalitnější připojení. Třetina (36 %) byla „online“ už před pandemií.

 „Vzhledem k očekávanému růstu cen tohoto typu nemovitostí je určitě koupě chaty nebo chalupy zajímavou investicí, na jejíž pořízení lze dobře využít úspory ze stavebního spoření. Mezi Čechy je populární i plán později rekreační nemovitost upravit na trvalé bydlení a tady se stavební spoření ještě více hodí, protože na něj lze navázat výhodný úvěr na rekonstrukci,“ doplnila Petra Kopecká.

Rubrika
Lenka Gregorová

3683

reklama

Nejnovější články

Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Léto končí a s ním odchází i poslední teplé dny. Zajistit si v nadcházející chladnější polovině roku v našich příbytcích teplo rodinného krbu, by mělo být prioritou. Jak je to s topnou sezónou a nač zaměřit pozornost při kontrole topné soustavy?

To, že Dominikánské náměstí čekají změny v podobě nového vodního prvku, není v Brně žádnou novinkou. Jeho vzhled i výběr se v jihomoravské metropoli řeší dlouhodobě. Své vítěze již má architektonicko-výtvarná soutěž, ze které vzejde finální podoba okrasy někdejšího Rybího trhu. Vítězný vodní prvek však budí u mnoha Brňanů rozpaky.

Mendlovo náměstí se brzy promění. Rekonstrukce se dotkne veřejného prostranství významného brněnského dopravního uzlu a přinést by prostoru měla především vyšší komfort. Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení města Brna o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy.

reklama