Čechy láká život v blízkosti přírody, nebrání se ale ani neobvyklým alternativám bydlení

Čirý ruch velkoměsta se všemi službami v těsné blízkosti domova versus klid a příroda. Zdá se, že bydlení v metropolích částečně přišlo během koronakrize o své výhody a lidé začínají přehodnocovat svůj životní styl. Nebojí se při tom ani popustit uzdu fantazii.

Vyměnit pohodlí městského bytu za dlouhodobý pobyt na chatě chalupě nebo zvolit méně tradiční formu bydlení je lákavou variantou pro stále větší množství Čechů. Vyplývá to z průzkumu výzkumné agentury NMS Market Research, který si nechala zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna.

„Lidé čím dál více uvažují o stálém bydlení na chatě nebo chalupě. Taková forma bydlení by byla přijatelná až pro 80 % dotázaných. Překvapivé ale je, kolik lidí by zvážilo i mnohem neobvyklejší alternativy bydlení, na jejichž pořízení by si lidé díky jejich nižším cenám dokázali sami naspořit. 39 % Čechů by bylo ochotných dlouhodobě bydlet na hausbótu a třetina by se dokonce nebránila životu v karavanu nebo maringotce,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

K oblíbeným způsobům alternativního bydlení patří například i modulové domy, které jsou z hlediska prostoru nebo teplotního komfortu srovnatelné s tradičním bydlením. Navíc si je možné libovolně moduly poskládat a postupně měnit, například podle toho, jak se mění životní etapy a či počet rodinných příslušníků.

Jaké jsou důvody?

Ceny nemovitostí v jihomoravské metropoli, ale i na ostatních místech republiky, stále stoupají do závratných výšin a podle realitních odborníků se zmíněný trend jen tak nezmění. Realit je nedostatek a ty na lukrativních brněnských adresách z nabídky rychle mizí.

Rozdíly mezi životem ve velkoměstech a menšími obcemi jsou v současnosti navíc mnohem menší, než bývaly v minulosti. Dostupnost služeb, občanské vybavenosti a kulturních i sportovních možností je téměř srovnatelná a na řadu tak přicházejí i jiné faktory. Například zdraví.

Cesta z města a do vlastního

Pro trend deurbanizace hovoří i touha po jistotě v podobě vlastní nemovitosti, kterou si ve velkých městech lidé často nemohou dovolit. Podle ředitele realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiřího Kučery se zájem o developerské projekty mimo větší města téměř zdvojnásobil: „V posledních měsících jsme zaregistrovali obrovskou poptávku po rodinných domech, bytech s předzahrádkou, ale i pozemcích. Minulý rok tak jednoznačně nastolil nový trend ‚úniku z měst‘, který přímo souvisí s dobou covidovou.“

Rubrika
Lenka Gregorová

2659

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama