Budovu, ve které sídlí divadlo a kino, konečně čeká rekonstrukce

Objekt stojící na Jakubském náměstí čeká na svou revitalizaci roky, výrazné stavební úpravy se tu neodehrály téměř padesát let. Nyní se Divadlo Bolka Polívky a kino Scala, které v budově sídlí, dočkají novinek. Ty si vyžádají investici přesahující 85 milionů korun.

Investiční záměr na rekonstrukci budovy na Jakubském náměstí schválili brněnští radní poslední listopadovou středu letošního roku.

„Budova na Jakubském náměstí 5, kde má svůj provoz divadlo a kino, neprošla zásadní stavební změnou od 70. let minulého století. Lze zde tedy najít závady různého charakteru a její stav neodpovídá požadovaným standardům. Některé nedostatky objektu navíc narušují jeho statiku. Současní uživatelé budovy chtějí své provozy vylepšit či upravit, což za aktuálního stavu lze jen obtížně. Investice do zlepšení stavebně technického stavu budovy a modernizace provozů je tedy více než nutná,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Plánované práce přinesou vyšší komfort divákům, kteří například lépe uvidí díky nové elevaci v hledišti divadla.

Projekt počítá dále například se statickým zajištění podlah, modernizací interiéru, novou jevištní technologií divadla, hlukovou izolací stropu, rekonstrukcí rozvodů technických sítí a doplněním chybějící vzduchotechniky.

Plány se dotknou chodu divadla i kina. „Předpokládané stavební úpravy si vyžádají přerušení provozu a uzavření prostor divadla a kina na nezbytně dlouhou dobu, které bude předem dohodnuto s oběma nájemci těchto prostor,“ upozornila Markéta Vaňková.

Náklady vyjdou na 85 milionů korun, práce by měly být dokončené do roku 2026.

Lenka Gregorová

4592

reklama

Nejnovější články

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

Po více než deseti letech posun v projektu Čtvrť pod Hády, luxusní byty pod Kraví Horou v hodnotě několika desítek milionů korun nebo osmadvacet nových budov v rozvojovém území takzvaného Jižního centra. Brněnský realitní trh čekají velké novinky. V bytové otázce chce navíc rozvést se soukromými investory dialog i město.

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice. Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky a společnost Schlieger, jeden z historicky prvních členů CAFT, druhý bod desatera věnovaný právě výběru dodavatele dále rozvádí. Níže je pět kritérií, které jsou doporučeny při výběru dodavatele zohlednit.

reklama