Brno se zbavuje historických staveb

Město přichází o své historické budovy. A o jednu další s největší pravděpodobností přijde. Developerská firma chce zbourat neorenesanční stavbu na Lidické ulici v Brně, která v minulosti sloužila například rodině Tugendhatovým, jejichž nejznámější vilou se město chlubí dodnes.

Místo historické budovy má vzniknout moderní dům s deseti patry. Lidé se bouří. Podle úředníků má však developerská firma všechna potřebná povolení. Brněnská rodina Tugendhatových se proslavila zejména díky slavné funkcionalistické vile. Brunno Tugedhat však také založil tovární provoz přádelny vlny, která sídlila právě v domě na Lidické ulici. Plán firmy Impera je stavbu palácového typu spolu se sousedícím domem na čísle 59 zbourat a postavit místo obou staveb nový bytový dům. To se však setkalo s velkou kritikou od obyvatel města. Město si podle nich neváží historických budov, místo toho podporuje jejich bourání a nahrazování za moderní stavby. „Chápu developery, chtějí podnikat a napakovat se. Ovšem pokud se bude postupovat takto, tak za chvíli bude město hnusné a jednotvárné, samá bílá, sklo a téměř umělá zeleň,“ zní jeden z hlasů na internetové diskuzi. Jiní se zase ptají, jak je možné, že se zbourání povolilo: „Krásný dům, Brno se takovými může chlubit. Než ho opravit, tak raději zbourat a postavit desetipatrový hnus, který se do těchto míst naprosto nehodí. Jak je možné, že se toto děje? Kdo vydává povolení?“ Proti bourání je také bývalý zastupitel městské části Brno-střed Michal Doležel. Vadí mu, že plánovaná nová stavba nedosahuje takových kvalit jako dům z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Nelíbí se mu ani výška budovy, která převyšuje současnou zástavbu. Desetipatrová budova se prý mezi budovy v ulici nebude hodit.

O demolici však už úředníci Brna-středu rozhodli. Navíc budova není památkově chráněna. Podle developerské firmy má každá stavba své odpůrce i příznivce. Kritika je běžná. Nový bytový dům má být prý moderní a ukázněný. Poskytnout má 85 bytů, 5 ateliérů a 3 komerční jednotky. Jestli obě stavby půjdou doopravdy k zemi, není ještě jasné. Vše je ve fázi příprav, a pokud se nerozhodne jinak, ke zbourání by mělo dojít do dvou až tří let. Pomoct zabránit demolicím může památková zóna. Tu však může vyhlásit pouze ministerstvo kultury. Co mohou zastupitelé městské části udělat? Mohou se proti nové stavbě odvolat. Již v minulosti se stalo, že stavba budovy byla zakázaná kvůli její výšce, a radní požadovali její zmenšení.

redaktor

108

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama