Brno pronajme Lize vozíčkářů bezbariérové byty

Novou sociální službu chráněného bydlené pro občany s tělesným a kombinovaným postiženým zavádí v jihomoravské metropoli Liga vozíčkářů. Ta u města poptávala bezbariérové byty pro vybudování chráněného bydlení. Počátkem března brněnští radní žádost organizace podpořili a nyní vybírají konkrétní vhodné byty. Celkem jich bude sedm.

„Liga vozíčkářů, se kterou město dlouhodobě spolupracuje, nově zavádí sociální službu chráněného bydlení pro občany s tělesným a kombinovaným postižením. Mezi klienty Ligy převažují lidé s dětskou mozkovou obrnou, svalovou dystrofií a roztroušenou sklerózou. Chráněné bydlení je určeno pro lidi, kteří nemají dostatečné kompetence k tomu, aby bydleli samostatně. Sociální pracovníci je podporují v získání informací, návyků a dovedností nezbytných pro osamostatnění, ať už se jedná o úkony spojené s finanční gramotností či jednáním na úřadech, nebo o běžné každodenní záležitosti typu úklid nebo vaření. Část klientů si zvládne uvedené kompetence úspěšně osvojit do takové míry, že je pak připravena na samostatné bydlení,“ vysvětlil 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

K registraci nové služby je nutné, aby Liga vozíčkářů doložila vlastnictví jednotlivých bytových jednotek či nájemní vztah, který k nim má. Organizace se proto obrátila se žádostí o spolupráci na město Brno. „Liga vozíčkářů požádala o pronájem maximálně sedmi bytů, z toho čtyři mají být dispozičně menší, jedno- nebo dvoupokojové, kde budou klienti bydlet samostatně. Další dva až tři větší byty o třech nebo čtyřech pokojích by pak posloužily ke komunitnímu chráněnému bydlení, kde by klienti měli k dispozici samostatné pokoje a sdíleli by společné prostory. Cílem Ligy vozíčkářů je během dvou let provozovat službu chráněného bydlení pro celkem 12 osob,“ doplnil náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Zajistit bydlení lidem se zdravotním postižením mimo instituci složitou záležitostí. Další komplikací je podle zástupců Ligy vozíčkářů i zajištění samostatnosti. „Sdružují se zde problémy sociální, psychologické, finanční, společenské, a také problémy související s druhem a mírou zdravotního postižení. Proto, napříč službami budujeme tzv. metodickou řadu bydlení, která začíná nácviky a poradenstvím v rámci stávajících služeb, pokračuje specifickými činnostmi v Tréninkovém bytě, který právě budujeme. Ten nabídne možnost nácviku činností nezbytných pro samostatné bydlení, ale také technologie a prostorově nastavitelné kompenzační prvky podporující sebeobsluhu klienta. Dále navazuje Chráněné bydlení, které by mělo být v brzké budoucnosti naší novou sociální službou. Završením všeho je samostatné bydlení v bezbariérovém bytě s využitím terénních sociálních služeb. Do finální fáze však všichni klienti vzhledem ke svým možnostem a schopnostem nedoputují a celý systém na to připravujeme,“ uvádí Liga vozíčkářů na svých webových stránkách.

Lenka Gregorová

2809

reklama

Nejnovější články

Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Léto končí a s ním odchází i poslední teplé dny. Zajistit si v nadcházející chladnější polovině roku v našich příbytcích teplo rodinného krbu, by mělo být prioritou. Jak je to s topnou sezónou a nač zaměřit pozornost při kontrole topné soustavy?

To, že Dominikánské náměstí čekají změny v podobě nového vodního prvku, není v Brně žádnou novinkou. Jeho vzhled i výběr se v jihomoravské metropoli řeší dlouhodobě. Své vítěze již má architektonicko-výtvarná soutěž, ze které vzejde finální podoba okrasy někdejšího Rybího trhu. Vítězný vodní prvek však budí u mnoha Brňanů rozpaky.

Mendlovo náměstí se brzy promění. Rekonstrukce se dotkne veřejného prostranství významného brněnského dopravního uzlu a přinést by prostoru měla především vyšší komfort. Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení města Brna o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy.

reklama