Brno pronajme Lize vozíčkářů bezbariérové byty

Novou sociální službu chráněného bydlené pro občany s tělesným a kombinovaným postiženým zavádí v jihomoravské metropoli Liga vozíčkářů. Ta u města poptávala bezbariérové byty pro vybudování chráněného bydlení. Počátkem března brněnští radní žádost organizace podpořili a nyní vybírají konkrétní vhodné byty. Celkem jich bude sedm.

„Liga vozíčkářů, se kterou město dlouhodobě spolupracuje, nově zavádí sociální službu chráněného bydlení pro občany s tělesným a kombinovaným postižením. Mezi klienty Ligy převažují lidé s dětskou mozkovou obrnou, svalovou dystrofií a roztroušenou sklerózou. Chráněné bydlení je určeno pro lidi, kteří nemají dostatečné kompetence k tomu, aby bydleli samostatně. Sociální pracovníci je podporují v získání informací, návyků a dovedností nezbytných pro osamostatnění, ať už se jedná o úkony spojené s finanční gramotností či jednáním na úřadech, nebo o běžné každodenní záležitosti typu úklid nebo vaření. Část klientů si zvládne uvedené kompetence úspěšně osvojit do takové míry, že je pak připravena na samostatné bydlení,“ vysvětlil 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

K registraci nové služby je nutné, aby Liga vozíčkářů doložila vlastnictví jednotlivých bytových jednotek či nájemní vztah, který k nim má. Organizace se proto obrátila se žádostí o spolupráci na město Brno. „Liga vozíčkářů požádala o pronájem maximálně sedmi bytů, z toho čtyři mají být dispozičně menší, jedno- nebo dvoupokojové, kde budou klienti bydlet samostatně. Další dva až tři větší byty o třech nebo čtyřech pokojích by pak posloužily ke komunitnímu chráněnému bydlení, kde by klienti měli k dispozici samostatné pokoje a sdíleli by společné prostory. Cílem Ligy vozíčkářů je během dvou let provozovat službu chráněného bydlení pro celkem 12 osob,“ doplnil náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Zajistit bydlení lidem se zdravotním postižením mimo instituci složitou záležitostí. Další komplikací je podle zástupců Ligy vozíčkářů i zajištění samostatnosti. „Sdružují se zde problémy sociální, psychologické, finanční, společenské, a také problémy související s druhem a mírou zdravotního postižení. Proto, napříč službami budujeme tzv. metodickou řadu bydlení, která začíná nácviky a poradenstvím v rámci stávajících služeb, pokračuje specifickými činnostmi v Tréninkovém bytě, který právě budujeme. Ten nabídne možnost nácviku činností nezbytných pro samostatné bydlení, ale také technologie a prostorově nastavitelné kompenzační prvky podporující sebeobsluhu klienta. Dále navazuje Chráněné bydlení, které by mělo být v brzké budoucnosti naší novou sociální službou. Završením všeho je samostatné bydlení v bezbariérovém bytě s využitím terénních sociálních služeb. Do finální fáze však všichni klienti vzhledem ke svým možnostem a schopnostem nedoputují a celý systém na to připravujeme,“ uvádí Liga vozíčkářů na svých webových stránkách.

Lenka Gregorová

2809

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama