Brno funkcionalistické, známé i neznámé. Jaké skvosty se ve městě nachází?

Přízvisek, kterými lze označit jihomoravskou metropoli je mnoho. Patří mezi ně například i to, že je perlou nejen českého funkcionalismu. Bezesporu tomu tak totiž je. Metropolí funkcionalismu Brno nazvali v roce 2012 například i v uznávaných New York Times.

Svými funkcionalistickými stavbami Brno boduje nejen v rámci České republiky, ale i v celosvětovém měřítku. Rádo se jimi honosí a láká na ně tuzemské i zahraniční turisty. Sloh odvozující svůj název od propojení slov forma následuje funkci je nesmazatelně zapsán v kořenech města pod Špilberkem a je jistě škoda, že často i samotní Brňané tápou v tom, kolik skvostů jejich metropole vlastně ukrývá. „Slavná je Vila Tugendhat a Art. Vil bude určitě mnohem víc. Na ostatní si ale teď rychle asi nevzpomenu,“ potvrdila studentka Lucie Váchová. Mnohdy se však obyvatelům nelze divit, značná část památek je ve špatném stavu či se své opravy dočkaly teprve v nedávné době.

Týká se to například slavné zastávky na Obilním trhu, kterou v roce 1926 navrhl architekt Oskar Poříska. O dva roky později pak byla na svém současném místě i postavena. Unikátní je tím, že se jako jediná ze čtyř zastávek pouliční dráhy, které architekt Poříska pro Brno navrhl, dochovala. V posledních letech však značně chátrala a rekonstrukce a nové podoby se finálně dočkala až v létě roku 2017.

Na svou znovuobnovenou slávu čeká i hotel Avion, který představuje jednu z nejvýznamnějších funkcionalistických památek České republiky. Zmínku o nejužším hotelu střední Evropy můžeme nalézt téměř v každé knize věnované tomuto směru.

V jeho bezprostřední blízkosti, na souběhu ulic Česká a Veselá, se nachází i další funkcionalistický klenot, šestipodlažní nájemní a obchodní dům Convalaria. Vyrostl zde v roce 1937 podle návrhu Oskara Pořísky a jeho součástí je i brněnská nejkratší pasáž.

Vydají-li se Brňané o pár metrů níž po ulici Česká, potkají Friedmanův obchodní a nájemní dům a o něco níže i Obchodní dům Brouk a Babka, místním ale spíše momentálně známý jako sídlo obuvnické společnosti Baťa. Se svými typickými okny spojenými do dlouhých řad zde vznikl v roce 1934 podle návrhu Miloslava Kopřivy jako první čistě obchodní dům v moravské metropoli. Nikdo jej nikdy neobýval.

V srdci města mohou zájemci při putování za funkcionalismem strávit času mnohem více. Na náměstí Svobody na ně čeká Moravská banka, na ulici Jánská původně administrativní a nájemní budova První Moravské spořitelny, u hlavního nádraží Městská ubytovací banka Oskara Pořísky, nyní sídlo cestovní kanceláře Čedok a hned naproti podle návrhu Bohuslava Fuchse postavená budova pošty. Ta je nyní v žalostném stavu a její brány se zákazníkům zanedlouho zcela zavřou.

V Nádražní ulici stojí i sedmipatrový dům pojišťovny Riunione Adriatica di Sicurtà, který zde jako její reprezentativní sídlo postavil architekt Karel Kotas v letech 1937 až 1938. Pomyslný funkcionalistický okruh se uzavírá v ulici Divadelní Palácem Morava a blízkou stavbou bývalé Moravské zemské životní pojišťovny na Malinovského náměstí.

Co se atmosféry týče, nezůstávají pozadu ani kavárny postavené v tomto stylu či alespoň umístěné ve funkcionalistických budovách. V centru například v paláci Alfa, nezaměnitelný genius loci panuje i v kavárně Era v Černých Polích. Jakmile to situace umožní, vrátí se v nich zákazníci do doby dvacátých a třicátých let 20. století.

Nejzastoupenějšími jsou však na brněnské funkcionalistické mapě vily a nájemní domy. Některou z honosných vil není možné minout kupříkladu v Černých Polích či Pisárkách, obytné soubory se nachází například v Kotlářské ulici, ulici Údolní, Pod Kaštany, Tábor, Purkyňova či Nováčkova a Svitavské nábřeží. To je ale pouze slabý výčet.

Stále nemáte dost? Zbývá ještě Dětská nemocnice na Černopolní či brněnské výstaviště.

Lenka Gregorová

2559

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama