Brněnský evergreen? Dominikánské náměstí

Někdejší Rybí trh má obdélníkový půdorys, svažuje se od západu k východu a jeho dominantou je kostel svatého Michaela archanděla. O jakém brněnském náměstí je řeč? Přece o Dominikánském. A jak se zdá, Brňané o něm dozajista ještě uslyší. Alespoň co se architektonických soutěží o umístění zdejších vodních prvků týče.

Druhou březnovou středu brněnští radní schválili vyhlášení nové architektonicko-výtvarné soutěže, která má doplnit jeho zrekonstruovanou podobu o novou ozdobu.

Řešení vodních prvků přitom není na prostranství před brněnskou Novou radnicí žádnou novinkou. Soutěž o jejich vznik se ve městě pod Špilberkem již jednou konala na přelomu let 2019 a 2020, k realizaci regulérních vítězných projektů ale nedošlo. První zadání počítalo se vznikem dvou vodních prvků, před kostelem svatého Michaela a v centrální části náměstí, odborná část hodnotící komise se však shodla na doporučení před římskokatolickým svatostánkem prvek vůbec nestavět. Přestože byla původní soutěž zrušena, muselo vedení města mezi autory vítězných projektů rozdělit 450 tisíc korun. Za své tehdejší počínání si Brno navíc vysloužilo kritiku například České komory architektů.

O novinku na Dominikánském náměstí se proto soutěží znova, tentokrát však jde pouze o vodní prvek jeden. Ten vyroste mezi čtyřmi platany a čtyřmi kamennými lavicemi v centrální části prostoru. Nesmí vizuálně ani fyzicky kolidovat s korunami stromů a náklady na jeho realizaci včetně projektové dokumentace, stavební přípravy a řešení vodní technologie nesmí přesáhnout 7 550 000 korun bez DPH.

„Návrh musí respektovat význam místa se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před sídlem samosprávy. Mezi funkční požadavky na řešení prvku patří dotváření charakteru místa, chlazení okolí, vzduchu a dlážděného povrchu náměstí v letních měsících včetně vyvolání efektu vodní mlhy. Může, ale nemusí jít o historickou reflexi původního rybného trhu, který se zde nacházel. Nový vodní prvek musí být každopádně uměleckým dílem, od kterého se očekává vysoká výtvarná úroveň,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Návrhy mohou soutěžící podávat do 30. června letošního roku. „Zasedání soutěžní poroty očekáváme v srpnu,“ doplnil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Lenka Gregorová

2761

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama