Brňanům se zpřístupní další kus místní historie

Další část unikátního brněnského podzemí se otevře veřejnosti. Středověký sklep se střílnou se nachází na pozemcích pod hotelem Slavia a pouhé 2 metry pod živičným povrchem komunikace a chodníku. Podívat by se do něj měli v budoucnu lidé bezplatně.

Středověký sklep, který byl původně součástí městského opevnění, se nachází na ulici Solniční, tedy pod komunikací, chodníkem a částečně pod letní zahrádkou restaurace hotelu Slavia. Prostor o velikosti 35 m2 a objemu 89 m3 má půlkruhový půdorys s dvěma nikami, původními střílnami. Právě ty svědčí o tom, že sklepení bylo součástí nároží hradební věže. Je z kamenného a smíšeného zdiva a z cihel, tvoří ho valené klenby a hliněná podlaha a směřovalo do městského příkopu, který procházel dnešní ulicí Solniční a Besední.

„Brněnské podzemí dlouho patřilo k dobře ukrytým a ukrývaným tajemstvím našeho města a mě těší, že už to tak není. Byla by totiž velká škoda, kdyby všechny ty architektonické skvosty, které pod historickým Brnem vybudovali naši předkové, zůstaly jeho obyvatelům a návštěvníkům skryty. I tato hradební bašta ze 17. století byla objevena až při sanaci podzemí v roce 2002. Dnes je přístupná pouze po žebříku poklopem v chodníku,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková

Město nyní uzavřelo smlouvu o nájmu se soukromým investorem, který provozuje hotelové a ubytovací služby hotelu Slavia. Ten aktuálně prochází rekonstrukcí.

„Komfortní přístup k památce by tak měla zajistit chodba, splňující stavebně-technické normy a respektující její architektonickou a historickou hodnotu, která ji propojí s hotelem. Její vybudování bude financovat sám nájemce, tedy společnost SLAVIA A.D. 1899 s. r. o., která bude také zajišťovat údržbu památky,“ doplnila primátorka.

Náklady na zpřístupnění historického místa jsou vyčísleny na 1,6 až 2 miliony korun. „Připočíst je třeba také pravidelné roční náklady na nutnou správu a údržbu. Vše, včetně jednání s památkovým úřadem a ostatními dotčenými subjekty, zajistí hotel ve své režii. Vážím si záměru společnosti, že zájemcům o prohlídku bašty umožní důstojný přístup přes prostory hotelu. Historický sklep na Solniční, o kterém doposud věděl jen málokdo, se může stát v centru města další hodnotnou součástí prohlídkového okruhu po brněnském podzemí a doplnit tak Labyrint pod Zelným trhem, Kostnici u sv. Jakuba či Mincmistrovský sklep,“ dodal David Grund, radní pro oblast investic.

Lenka Gregorová

3226

reklama

Nejnovější články

179 miliard korun. To je částka, kterou za prvních pět měsíců letošního roku získali Češi na hypotečních úvěrech. Z pohledu bankovních domů byl úspěšný měsíc lásky, ve kterém sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.

Po více než 26 letech dostane Brno nový územní plán. Jeho veřejná projednání se uskuteční ve dvou termínech, a to v pondělí 21. června a v úterý 22. června na brněnském výstavišti v pavilonu E. Dokument bude vydán ve druhé polovině příštího roku.

Více než 200 bytových jednotek různých dispozic vznikne v nových rezidencích ve třech brněnských městských částech. Investice do projektů, jejichž realizaci plánuje jeden společný investor, přesáhne částku 1,5 miliardy korun. Stavět by se mělo začít v letošním a příštím roce.

Je nejvyšší stavbou tohoto druhu v jihomoravské metropoli a první zájemci se z ní pohledem do okolí mohli kochat 15. prosince loňského roku. 35 metrů vysoká rozhledna na vrchu Holedná nad Jundrovem se od té doby stala oblíbeným cílem Brňanů. Zaujala i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020, kterou s přehledem vyhrála.

reklama