Arnoldova vila je opět o krok blíže k záchraně

Vila významného brněnského stavitele Josefa Arnolda je od roku 2010 kulturní památkou a o dva roky později se dostala také na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek. Aktuálně je v havarijním stavu, brzy by se do ní však měl vrátit život. Brno na její záchranu dostane téměř 40 milionů korun. Novinky čekají i její zahradu.

Arnoldova vila se nachází v brněnských Černých polích a ve své správě ji má Muzeum města Brna. To počátkem letošního dubna obdrželo informaci o schválení žádosti o grant. Na rekonstrukci vily získá z Fondů EHP a Norska dotaci v maximální výši 38,5 milionu korun. Vyčerpat ji musí do tří let.

Památku by měl zachránit projekt „Centrum dialogu – Záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily“. Ten se nyní i díky dotaci blíží ke své realizaci. „Celkově si vyžádá náklady zhruba 120 milionů korun, získaná dotace pokryje asi třetinu,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Vzniknout by zde tak měl prostor pro kulturně-společenské aktivity odborné i nejširší veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19.–21. století. Součástí bude i expozice věnovaná historii Arnoldovy vily a jejímu staviteli či infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování zdejší architektury.

„Chceme, aby z vily nevzniklo statické muzeum, ale naopak živé, dynamické místo vybízející k aktivitě, ke komunikaci; ne nadarmo získal projekt název Centrum dialogu,“ sdělil radní pro kulturu Marek Fišer.

Srdcem místa proto bude multifunkční sál sloužící pro různé aktivity veřejnosti, v plánu je i vznik prostor pro workshopy a sympozia, co-workingových kanceláří pro kurátory výstav a organizátory akcí nebo kavárny.

„Chtěl bych celý projekt ve spolupráci s Muzeem města Brna postupně představovat veřejnosti, nyní to však podmínky moc neumožňují. Vhodným momentem by mohl být podzimní Den architektury, kdy bychom rádi uspořádali například odborné přednášky či vytvořili instalaci v zahradách mezi vilami Tugendhat, Löw-Beer a právě Arnoldovou vilou, k jejichž propojení právě díky projektu do budoucna dojde,“ dodal Marek Fišer. 

Nezapomíná se ani na zahradu

Muzeum města Brna plánuje rovněž revitalizaci zahrady kolem vily a zpřístupnění části vnitrobloku mezi ulicemi Drobného a Černopolní. Ten bude veřejnosti sloužit jako park. „Na obnovu zahrady město plánuje požádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, jehož výzva má být vyhlášena někdy na podzim,“ popsal 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Zahrada by rovněž měla být propojena se sousední zahradou vily Löw-Beer. Ta je už od loňského roku díky turniketu průchozí do zahrady vily Tugendhat. Muzeum města Brna proto požádalo Brno o svěření pozemku ležícího mezi zahradami. Radní záměr doporučili ke schválení zastupitelům. „Projekt na revitalizaci zahrady by tak obsáhl celé území a zahrnul by i zmíněné propojení zahrad. Vznikl by tak nový průchod z Lužánek do Černých Polí. Byl by to další krok k posílení komunitního charakteru místa, kde se lidé budou potkávat, kam si zajdou na kávu, na procházku, u toho navštíví výstavu, zúčastní se diskuze nebo si vyslechnou přednášku či koncert,“ doplnil 2. náměstek Tomáš Koláčný.

Lenka Gregorová

2963

reklama

Nejnovější články

Do komínské lokality vymezené ulicemi Pastviny, Houškova a Uhlířova se budou moci v budoucnu stěhovat noví obyvatelé. Soukromý investor tu plánuje vystavět více než 25 rodinných domů.

To, že jsou Češi národ chalupářů, není žádnou novinkou. V posledních letech ale obliba pořizování rekreačních nemovitostí neustále roste a celospolečenská situace spojená s pandemií tento trend jen posílila. Potvrdily to i výsledky výzkumu společnosti NMS Market Research zpracovaného pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Řádění tornáda a bouřek na jižní Moravě znamenalo nejen neštěstí a značné ztráty, ale také změnu v myšlení mnoha Čechů. Alespoň co se v případě pojištění domácnosti týče. Velké procento obyvatel však stále na ochranu svého majetku zapomíná.

Na podzim loňského roku byly bytové domy na Vojtově ulici dokončeny a zkolaudovány. Nyní soutěží o Zvláštní cenu Opera Civitatem ministryně pro místní rozvoj za architektonicky či urbanisticky nejkvalitnější soubory staveb vybudované za uplynulých 30 let ve městech ku prospěchu jejich občanů a návštěvníků.

reklama