Arnoldova vila je opět o krok blíže k záchraně

Vila významného brněnského stavitele Josefa Arnolda je od roku 2010 kulturní památkou a o dva roky později se dostala také na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek. Aktuálně je v havarijním stavu, brzy by se do ní však měl vrátit život. Brno na její záchranu dostane téměř 40 milionů korun. Novinky čekají i její zahradu.

Arnoldova vila se nachází v brněnských Černých polích a ve své správě ji má Muzeum města Brna. To počátkem letošního dubna obdrželo informaci o schválení žádosti o grant. Na rekonstrukci vily získá z Fondů EHP a Norska dotaci v maximální výši 38,5 milionu korun. Vyčerpat ji musí do tří let.

Památku by měl zachránit projekt „Centrum dialogu – Záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily“. Ten se nyní i díky dotaci blíží ke své realizaci. „Celkově si vyžádá náklady zhruba 120 milionů korun, získaná dotace pokryje asi třetinu,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Vzniknout by zde tak měl prostor pro kulturně-společenské aktivity odborné i nejširší veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19.–21. století. Součástí bude i expozice věnovaná historii Arnoldovy vily a jejímu staviteli či infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování zdejší architektury.

„Chceme, aby z vily nevzniklo statické muzeum, ale naopak živé, dynamické místo vybízející k aktivitě, ke komunikaci; ne nadarmo získal projekt název Centrum dialogu,“ sdělil radní pro kulturu Marek Fišer.

Srdcem místa proto bude multifunkční sál sloužící pro různé aktivity veřejnosti, v plánu je i vznik prostor pro workshopy a sympozia, co-workingových kanceláří pro kurátory výstav a organizátory akcí nebo kavárny.

„Chtěl bych celý projekt ve spolupráci s Muzeem města Brna postupně představovat veřejnosti, nyní to však podmínky moc neumožňují. Vhodným momentem by mohl být podzimní Den architektury, kdy bychom rádi uspořádali například odborné přednášky či vytvořili instalaci v zahradách mezi vilami Tugendhat, Löw-Beer a právě Arnoldovou vilou, k jejichž propojení právě díky projektu do budoucna dojde,“ dodal Marek Fišer. 

Nezapomíná se ani na zahradu

Muzeum města Brna plánuje rovněž revitalizaci zahrady kolem vily a zpřístupnění části vnitrobloku mezi ulicemi Drobného a Černopolní. Ten bude veřejnosti sloužit jako park. „Na obnovu zahrady město plánuje požádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, jehož výzva má být vyhlášena někdy na podzim,“ popsal 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Zahrada by rovněž měla být propojena se sousední zahradou vily Löw-Beer. Ta je už od loňského roku díky turniketu průchozí do zahrady vily Tugendhat. Muzeum města Brna proto požádalo Brno o svěření pozemku ležícího mezi zahradami. Radní záměr doporučili ke schválení zastupitelům. „Projekt na revitalizaci zahrady by tak obsáhl celé území a zahrnul by i zmíněné propojení zahrad. Vznikl by tak nový průchod z Lužánek do Černých Polí. Byl by to další krok k posílení komunitního charakteru místa, kde se lidé budou potkávat, kam si zajdou na kávu, na procházku, u toho navštíví výstavu, zúčastní se diskuze nebo si vyslechnou přednášku či koncert,“ doplnil 2. náměstek Tomáš Koláčný.

Lenka Gregorová

2963

reklama

Nejnovější články

S přípravou na nadcházející nejteplejší měsíce v roce přichází na řadu i revize našich příbytků. Zahrada vyžaduje naši péči a stejně tak si kontrolu zaslouží i další části našeho domova. Například střecha. Díky pár úkonům se totiž můžete vyvarovat mnohem rozsáhlejším problémům.

Možnost, že budeme částečně pracovat na homeoffice i v následujících měsících, se promítá i do trhu s nemovitostmi. S novým životním rytmem totiž roste i zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou. Trendu, který je nejvíce patrný v Praze a v Brně, se přizpůsobují i majitelé bytů určených k pronájmu.

Realitní trh v jihomoravské metropoli pokořil další hranici. Průměrná cena metru čtverečního nové bytové jednotky poprvé v historii přesáhla 100 tisíc korun. Důvodem je vysoká poptávka plynoucí z nedostačující výstavby, a především zkostnatělé územní plánování. O jaké byty je v Brně největší zájem a kolik za ně musí noví majitelé v průměru zaplatit?

Žadatelé z řad mladší generace stále častěji volí pro splněních svých snů o vlastním bydlení hypoteční úvěry. Vyplývá to z dat České spořitelny. Podle nich získali lidé do 30 let v posledních měsících více než pětinu všech schválených půjček na bydlení.

reklama